واحد سولار شرکت سپنتا با کادری از کارشناسان متخصص و کارآزموده، تیم اجرایی قوی و دانش به روز ،با داشتن یک دهه سابقه درخشان در زمینه انرژی های تجدید پذیر و خصوصا انرژی خورشیدی آماده ارائه خدمات مشاوره،طراحی،امکان سنجی، طرح توجیهی،اجرا و پشتیبانی به مالکان و سرمایه گذاران نیروگاه ها می باشد.

مشاوره

در بسیاری از سرمایه گذاری ها ی نیروگاه خورشیدی فاقد اطلاعات و توجیهات لازم در این زمینه می باشند، دراین راستا کارشناسان شرکت سپنتا با درنظر گرفتن شاخص های فنی و اقتصادی و قوانین و مقررات شرکت توزیع برق جهت قرارداد خرید تضمینی برق از طرف وزارت نیرو مشاوره و اطلاعات لازم را دراختیار سرمایه گذاران عزیز قرار میدهند.

امکان سنجی

بررسی مناطق مناسب جهت احداث نیروگاه خورشیدی در قسمت های مختلف کشور با توجه به اطلس خورشیدی و زاویه مناسب تابش وتخمین میزان تابش نور خورشید و با توجه به شرایط اب و هوایی منطقه با استفاده از تحلیل های تکنیکالی در این زمینه توسط کارشناسان مجرب انجام می گردد

طراحی

طراحی اینگونه نیروگاه ها برمینای دانش و قوانین و مقررات موجود انجام میپذیرد. طراحی اصولی یک نیروگاه قطعا سبب بهتر شدن کارکرد نیروگاه و رشد شاخص های تولیدی انرژی و سرمایه می شوند.

کارشناسان شرکت با بهره گیری از نرم افزار های ویژه برای طراحی و شبیه سازی نیروگاه مورد نظر جهت بررسی دقیق تمام شاخص ها و پارامترهای تاثیر گذار بر تولید انرژی توسط نیروگاه خورشیدی دراین مسیر طراحی با دقت و کیفیت بسیار بالایی عمل می نمایند.

طرح توجیهی

طرح توجیهی ارائه شده مجموعه ای ازتجهیزات فنی و توجیهات اقتصادی نیروگاه خورشیدی مورد نظر می باشد.دراین طرح کلیه جوانب و مسایل اقتصادی،جغرافیایی و فنی،بازگشت سرمایه ، محدودیت هادر نظر گرفته شده و مطابق استانداردهای فنی و شرایط ایمنی و زیست محیطی احداث نیروگاه مورد بررسی قرار می گیرد و در قالب طرح توجیهی ارائه میگردد.

اخذ مجوز

ارائه مدارک مورد نیاز به شرکت توانیر و اخذ مجوز اتصال به شبکه برق سراسری جهت قرارداد خرید برق تضمینی شرکت توانیر که توسط شرکت سپنتا سولار انجام میگیرد.

تامین مالی

در برخی از نیروگاه های متصل به شبکه خورشیدی مالکان زمین مستعد احداث نیروگاه خورشیدی را با سرمایه گذاری در تامین مالی مورد نیاز نیروگاه یاری میکنیم.

نظارت وپشتیبانی

نیروگاه های خورشیدی کمترین هزینه تعمیرات و نگهداری را دارند. تجهیزات استفاده شده در نیروگاه ها نیاز به مانیتورینگ دوره ای و انجام اقدامات پیشگیرانه نیازمند هستند.

بررسی اتصالات الکتریکی و سیم کشی نقش بسیار مهمی در یک سیستم خورشیدی ایفا میکنند.

مشاوره نیروگاه های برق خورشیدی جدا ازشبکه

این نیروگاه ها معمولا برای تامین برق اماکن فاقد انرژی برق مورد استفاده قرار میگیرند. این سیستم ها برای تامین انرژی برق به ساختمان های مسکونی، ویلاها،معادن،مراکز ادرای و تجاری، کانکس های سیار و دیگر مکان های بین راهی و یا دارای مسیر صعب العبور که با شبکه توزیع برق فاصله داشته و یا استفاده از انشعاب برق صرفه اقتصادی نداشته پیشنهاد میشوند. دراین زمینه خدمات ذیل به مشتریان ارائه میگردد:

  • بازدید از محل پروژه برای بررسی امکان پذیری تامین برق توسط انرژی خورشیدی
  • برآورد میزان انرژی مصرفی جهت تامین نیازهای انرژی
  • ارائه طرح اساسی و کاربردی در خصوص ایجاد سیستم برق خورشیدی متناسب با پروژه
  • مشاوره وتامین تجهیزات مورد استفاده سیستم مذکور
  • نصب و راه اندازی سیستم برق خورشیدی
  • پشتیبانی و مانیتورینگ سیستم بعد از اجرا

پمپ آب خورشیدی

باتوجه به وسعت بسیار زیاد زمین های کشاورزی در سطح کشور و ضرورت آبرسانی از طریق چاه های عمیق، استفاده از پمپ های خورشیدی در راستای استفاده از انرژی برق رایگان، امکان توسعه کشاورزی در مناطق محروم و کاهش هزینه های بخش کشاورزی کاملا ضروری بنظر می رسد.

با توجه به تجارب به کار گرفته شده در ایران و جهان ، استفاده از انرژی خورشیدی در تهیه آب مورد نیاز مناطق مستعدی همچون زمین های کشاورزی ، باغات ، گلخانه ها ، استخر های پرورش ماهی و … اهمیت فراوانی دارد . لذا استفاده از انرژی خورشیدی نسبت به انرژی های مشابه با صرفه تر و کاراتر است .

در مناطق کویری یا کوهستانی که مشکلات برق رسانی وجود دارد و نیز آب در عمق نسبتاً زیادی از سطح زمین قرار دارد خارج سازی آب با روش هایی همچون تلمبه های دستی یا موتور های دیزلی امکان پذیر نیست. در این مناطق استفاده از پمپ آب خورشیدی می تواند مزایای فراوانی داشته باشد.

شرکت سپنتا واحد سولار با کارشناسان مجرب انواع سیستم های آبیاری را در تمام مناطق کشور توسط پمپ های آب خورشیدی طراحی و اجرا می نمایند.

سیستم پمپاژ خورشیدی قابل اجرا برروی انواع چاه های کشاورزی بوده و دارای مزایای زیادی ازجمله کاهش هزینه سوخت و تعمیرات تجهیزات آبیاری می شود.

معدن خورشیدی

صنعت معدنکاری با تولید کانی ها،مواد باارزش و ایجاد اشتغال نقش غیرقابل انکاری را در توسعه ی صنعتی و اجتماعی یک کشور ایفا می نماید. اما با این وجود صنعت معدنکاری در افکار عمومی با چالش هایی روبه رو است که جهت ادامه فعالیت های خود نیازمند یک بازنگری کلی در فعالیت های خود می باشد. ازجمله مشکلاتی که این صنعت با آن روبرو است عبارت اند از مصرف بالای انرژی در معادن، آلودگی های مخرب زیست محیطی و تخریب زمین. در این راستا کشورهای توسعه یافته با استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و پاک بطور چشم گیر و موفقیت آمیزی بر این مشکلات غلبه کرده اند. در بسیاری موارد با ایجاد یک نیروگاه انرژی خورشیدی در محل فعالیت معادن و یا مناطق مجاور آن، علاوه بر تامین انرژی معادن، میتوان به عنوان یک رویکرد مناسب در بحث بازسازی معادن پس از اتمام فعالیت معادن به آن نگریست.

راه‌حل تامین انرژی معادن پراکنده، انرژی خورشیدی

معادن با توجه به وسعت کشور در سطح وسیعی پراکنده شده‌اند که انتقال انرژی بسیار هزینه‌بردار و سخت خواهد بود، از سوی دیگر در بخش صنایع معدنی بیشتر از گاز مایع برای تجهیزات استفاده می‌کنند که با فراهم کردن زیرساخت‌های مربوط به انرژی خورشیدی علاوه بر رقابت‌پذیر کردن محصولات از این انرژی طبیعی نیز می توان بیشتر بهره جست. چراکه محصولات معدنی به‌عنوان حلقه اول زنجیره تولید اگر با قیمت بالای انرژی رقابت‌پذیری خود را از دست بدهند علاوه بر کاهش تقاضای خارجی، این افزایش قیمت تمام شده به حلقه‌های دیگر تولید در صنعت منتقل می‌شود.

در این بین،شرکت سپنتا سولار با تکیه بر دانش بومی و تجربه ی بسیار بالای خود در امر صنایع و معادن، هم سو و همگام با صنعتگران صنایع و معادن اقدام به ارائه ی راهکار ها،تامین تجهیزات و اجرای انرژی پاک و سبز خورشیدی نموده است:

  • تامین برق کمپ های کارگری و اداری معادن توسط انرژی خورشیدی
  • استفاده از پروژکتورهای خورشیدی به جهت روشنایی محوطه معادن
  • استفاده از دوربین های خورشیدی و یا انرژی خورشیدی جهت تامین انرژی مورد نیاز دوربین های نظارتی معدن
  • امکان سنجی، طراحی و اجرای نیروگاه های خورشیدی جهت تامین برق تجهیزات مورد استفاده در معادن