امروزه تامین انرژی مورد نیاز بشر توسط منابع گوناگونی انجام می شود که بخش عمده ای از آن را سوخت فسیلی مانند نفت، گاز طبیعی و زغال سنگ تشکیل می دهند. با توجه به روند رو به رشد جمعیت، میزان تقاضای انرژی در حال افزایش است. که با توجه به معضلات استفاده از سوخت های فسیلی باید به انرژی های تجدیدپذیر و پاک رو بیاوریم. از جمله انرژی های پاک و قابل دسترس،انرژی خورشید است که استفاده از آن آثار سوء زیست محیطی ندارد. به منظور استفاده از انرژی بیکران خورشید و تولید برق باید نیروگاه خورشیدی راه اندازی شود. نیروگاه های خورشید ی با توجه به کاربرد ونحوه اتصال به دو دسته تقسیم می شوند:
متصل به شبکه(on-grid)
منفصل از شبکه (off-grid)

سیستم متصل به شبکه:

برق تولید شده از انرژی خورشید به شبکه برق سراسری تزریق می شود. مهمترین مزیت سیستم متصل به شبکه فروش و درآمد نیروگاه خورشیدی خانگی می باشد. فروش برق به شبکه سراسری و امکان افزایش تولید برق بدون محدودیت در آینده از دیگر مزیت های سیستم نیروگاه خورشیدی متصل به شبکه می باشد.
نیروگاه های خورشیدی (فتوولتائیک) متصل به شبکه ، در قالب خرید تضمینی برق و طی قراردادهای بلند مدت (20 ساله) با سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهینه سازی مصرف انرژی (ساتبا) احداث و مورد بهره‌برداری قرار می گیرند.
در حال حاضر وزارت نیرو، سازمان انرژی های تجدیدپذیر و شرکت های توزیع برق برای متقاضیانی که قصد سرمایه گذاری در این صنعت را دارند، فرصت هایی فراهم آورده اند. که با توجه به تضمین وزارت نیرو جهت خرید برق تولید شده به مدت 20 سال، ورود به این حوزه و سرمایه گذاری در آن می تواند سبب ایجاد درآمدی پایدار برای آنها گردد.
طراحی سیستمهاي فتوولتاییک متصل به شبکه، به گونه اي است که همزمان و به طور موازي با شبکه ي برق سراسـري توان تولید می نمایند.

در مسیر راه اندازی نیروگاه های متصل به شبکه اقدامات زیر باید توسط کارشناسان باتجربه انجام گیرد تا مدارک مورد نظر مورد تایید سازمان ساتبا قرار گرفته و مجوز اتصال به شبکه و خرید تضمینی صادر گردد.

مشاوره
امکان سنجی نیروگاه
جا نمایی
بررسی محاسبات تولید برق
ارائه طرح توجیهی نیروگاه( طرح توجیهی مالی- طرح توجیهی فنی)
اخذ مجوز
طراحی نیروگاه توسط نرم افزارهای مورد تایید سازمان
اجرای نیروگاه خورشیدی
پشتیبانی نیروگاه خورشیدی

بسیاری از عزیزانی که قصد سرمایه گذاری در سیستم های خورشیدی متصل به شبکه را دارند فاقد اطلاعات در این زمینه می باشند که در این راستا مشاوران و کارشناسان مجرب شرکت سپنتا با در نظر گرفتن شاخص های فنی و اقتصادی و اشراف کامل به قوانین ساتبا جهت عقد قرارداد تضمینی سرمایه گذاران را راهنمایی وهمراهی میکنند.
کلیه بررسی های امکان سنجی مناطق مناسب جهت احداث نیروگاه خورشیدی در قسمت های مختلف کشور با توجه به اطلس خورشیدی و زاویه مناسب تابش وتخمین میزان تابش نور خورشید و با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه با استفاده از تحلیل های تکنیکالی در این زمینه توسط کارشناسان مجرب انجام می گیرد.
طراحی اینگونه نیروگاه ها برمبنای دانش و قوانین و مقررات موجودو توسط نرم افزارهای مورد تایید سازمان انجام می پذیرد. طراحی اصولی یک نیروگاه قطعا سبب بهتر شدن کارکرد نیروگاه و رشد شاخص های تولیدی انرژی و سرمایه می شوند.
طرح توجیهی ارائه شده مجموعه ای ازتجهیزات فنی و توجیهات اقتصادی نیروگاه خورشیدی مورد نظر می باشد.دراین طرح کلیه جوانب و مسایل اقتصادی،جغرافیایی و فنی،بازگشت سرمایه ، محدودیت هادر نظر گرفته می شود و مطابق استانداردهای فنی و شرایط ایمنی و زیست محیطی احداث نیروگاه مورد بررسی قرار می گیرد و در قالب طرح توجیهی ارائه میگردد.
ارائه مدارک مورد نیاز به شرکت توانیر و اخذ مجوز اتصال به شبکه برق سراسری جهت قرارداد خرید برق تضمینی شرکت توانیر که توسط شرکت سپنتا سولار انجام میگیرد.
شرکت سپنتا همچنین مالکان زمین های مستعد جهت احداث نیروگاه خورشیدی متصل به شبکه را تامین مالی یاری میکند.

سیستم منفصل از شبکه:

این نیروگاه ها که به منظور تامین انرژی مکان های فاقد برق احداث می شوند دارای سیستم ذخیره انرژی می باشند، مناطقی که دور از شبکه برق سراسری بوده و اتصال به شبکه نیز برای مشترک هزینه زیادی دارد بهترین راه حل استفاده از این سیستم خورشیدی است.
در این سیستم،برق تولید شده از پنل وارد باتری شده و درآن ذخیره می گردد. سپس برق ذخیره شده در باتری پس از تبدیل شدن به برق متناوب توسط اینورتر مخصوص وارد مدار برق خانه می شود.در این روش یک کاربر می تواند همه یا بخشی از برق خانه خود را با استفاده از برق خورشیدی تامین نماید.
نیروگاه خورشیدی منفصل از شبکه با محاسبه دقیق مصارف کاربر و با در نظر گرفتن شرایط جغرافیایی و اقلیمی و موقعیت پروژه توسط کارشناسان شرکت محاسبه و طراحی میگردد.
بکارگیری تجهیزات از برند های معتبر و با کیفیت و دارای ضمانت و نصب توسط نیرو های کارآزموده و مجرب از تعهد های شرکت سپنتا در انجام پروژه ها می باشد.
نیروگاه های خورشیدی توسط کارشناسان سپنتا 24 ساعت نظارت و پشتیبانی میشوند که از بروز هرگونه مشکل احتمالی جلوگیری شود.

دراین نیروگاه از تجهیزات ذیل استفاده میگردد:

پنل خورشیدی
اینورتر خورشیدی
کنترل شارژ
باتری
استراکچر نگهدارنده پنل
سایر تجهیزات حفاظت سیستم