تست فلوک کابل شبکه چیست؟

تست فلوک کابل شبکه اقدامی مهم برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی و زیان مالی در هر شبکه است. کابل شبکه بیشتر از هر جزء دیگری، کنترل و هدایت می‌شود که این امر احتمال آسیب‌دیدگی آن‌ را افزایش می‌دهد. گاهی مصرف کنندگان کابل شبکه برای صرفه‌جویی در هزینه‌، از کابل شبکه با کیفیت پایین استفاده می کنند که این کار می تواند به پایین آمدن کیفیت کل پروژه بیانجامد.

تست فلوک کابل شبکه

روش های تست فلوک

به طور کلی آزمایش تست فلوک به دو  صورت چنل و پرمنت انجام می شود.

تست فلوک چنل Channel: نمونه ی ساده تری از آزمایش کابل شبکه می باشد که ابتدا دو سر کابل شبکه را کیستون زده  با استفاده از پچ کورد کابل ها را به دستگاه متصل کرده  و سپس تست فلوک  آن را میگیریم .

تست فلوک پرمننت (آزمایش پیوند دائم یا تست پرمننت) Permanent   : نمونه ی کامل تر از آزمایش قبلی،که این بار کابل را کیستون زده و به وسیله ماژول های پرمننت که متعلق به خود تستر فلوک می باشد ، به دستگاه متصل کرده و شروع به انجام تست فلوک می کنیم.

  •  طول کلی ۱۰۰ متری کانال شامل هر دو بخش ثابت (پیوند دائمی ۹۰ متری) و کابل شبکه (طول ترکیبی ۱۰ متر) است؛ اما به‌طور معمول، آزمایش پیوند دائمی که فاقد کابل تجهیزات باشد، برای پنل‌های اتصال جدید در مرکز داده و یا پنل‌های اتصال خروجی‌های محیط کار در LAN به‌عنوان بهترین انتخاب در نظر گرفته می‌شود. استاندارد تست فلوک در  نوع تست چنل ۱۰۰ متر و در نوع پرمننت مقدار ۹۰ متر طول کابل است. این آزمایش را می توان در متراژهای مختلف نیز انجام داد و پارامتر ها را نیز بررسی کرد، اما معیار واقعی استاندارد در تست فلوک کابل شبکه  ۹۰ متر می باشد.

کابل های شبکه استاندارد مثل کابل شبکه رامون دارای تست فلوک در متراژ بالای ۹۰ متر می باشد (Headroom: 7.8 dB).

  • کابلی که تست فلوک پرمنت را پاس کند، قطعا تست فلوک چنل را نیز پاس می کند. اما امکان دارد  کابلی که تست فلوک چنل را پاس می کند، تست فلوک پرمنت را پاس نکند و این بدین معنی می باشد که تست پرمننت برروی ۹۰ متر کابل شبکه از اهمیت بالاتری برخوردار است.
  • طریقه نصب سوکت در کابل های شبکه فویل و شیلددار موضوعی است که بسیاری از افراد را دچار مشکل می کند. به عنوان مثال اگر شما نتوانید کابل مورد نظر را به درستی سوکت یا کیستون بزنید، در آن صورت کابل شما تست  فلوک را پاس نخواهد کرد، حتی اگر کابل شما دارای گارانتی و ضمانت تست فلوک باشد.

بهتر است برای شبکه های انتقالی که نیاز به سرعت و حجم انتقال داده بالا می باشند از قبیل بانک ها،ساختمان های هلدینگ،انبارهای بزرگ و دانشگاه ها و …از کابل های شبکه و تجهیزاتی استفاده شود که تست فلوک پرمنت را پاس کند و دارای کیفیت بالایی باشد.

برترین ویژگی تست فلوک افزایش ۳۳ درصدی بهره وری شبکه با صرف هزینه ای اندک می باشد . 

ضمن اینکه  این مساله باعث افزایش طول عمر تجهیزات Active  از قبیل سرور های شبکه ،کارت های شبکه ، سوییچ ها ، روتر ها ، فایروال و دوربین های مداربسته و تجهیزات مخابراتی نیز می گردد. بنظر می رسد اجرای تست فلوک بر روی شبکه شما امری ضروری می باشد .

اطلاعات تست فلوک کابل شبکه به چه دردی می‌خورد؟

این اطلاعات چه پیامی برای ما دارند؟ هشیار باشید! کابل شبکه در صورت عدم استاندارد می‌تواند آسیبی جدی به عملکرد شبکه وارد کند و خرید محصول ارزان و بدون تایید، در درازمدت باعث افت شبکه و مشکلات انتقال شود، پس انتخاب کابل شبکه غیر استاندارد صرفه‌جویی در هزینه به‌حساب نمی‌آید.

روش کار با تستر فلوک

ابتدا برای تستر فلوک تعریف می‌کنید که کابل از چه نوعی است Shielded یا Unshielded است، Cat6 است یا Cat6َA یا Cat7 ، سپس یکسری تنظیمات روی دستگاه Set‌ می‌شود.

در انتها Test Limit را که آیا EIA / TIA است یا ISO یعنی نوع استاندارد تعیین می‌شود.

برای درک صحیح از تست فلوک به موارد زیر توجه کنید :

اگر ذکر کرده باشید شبکه دارای سرعت ۱۰۰۰Mbs باشد, در هنگام تست فلوک و تحویل باید سرعت ۱۰۰۰Mbs که خواست کارفرماست تامین شده باشد.

ولی اگر ذکر نمایید استانداردهای TIA / EIA 568B برای Cat6 رعایت شود در هنگام تست و تحویل شبکه از پیمانکار تمام پروتوکل ها و پارامترهایی که در Cat6 و پایین‌تر وجود دارد مورد بررسی و تست قرار خواهد گرفت.

مثال دیگر، اگر ذکر کرده باشید شبکه، استاندارد ۱۰۰BaseT را رعایت کند. باید Test Limit روی ۱۰۰BaseT قرار دهید و در این حالت تمام پارامترها و مقادیری را که برای ۱۰۰BaseT لازم است را تست نمایید.

اگر در هنگام تست نتیجه ۱۰۰۰Mbs را جواب نداد شرکت پیمانکار هیچ مسئولیتی ندارد ,حتی اگر تجهیزات مانند کابل Cat6 برای شما تهیه و نصب کرده باشد چون خواسته شما ۱۰۰BaseT بوده که سرعت ۱۰۰Mbs می‌باشد.

تست فلوک کابل شبکه اقدامی مهم برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی و زیان مالی در هر شبکه است. کابل شبکه بیشتر از هر جزء دیگری، کنترل و

ویژگی های تستر فلوک DTX-1800 و DSX-8000 

  • سرعت تست بالا ( ۶ تا ۹ ثانیه برای خطوط Cat 6 و ۱۲ ثانیه برای خطوط فیبر نوری)
  • امکان خطایابی پیشرفته با قابلیت تشخیص موقعیت و دلایل احتمالی آن
  • قابلیت نشان دادن متراژ دقیق فاصله پریز های شبکه تا سوئیچ ( متراژ دقیق کابل های استفاده شده در یک شبکه را نمایش می دهد.)
  • توانایی تست خطوط cat5 , cat5e , cat 6 , کلاس های F/D/E
  • قابلیت تست با فرکانس ۹۰۰ MHZ برای خطوط اینترنت Class.F.G 10 , CATV
  • ارائه گراف رنگی

بهترین کابل شبکه دارای تست فلوک را از کجا بخریم؟

خرید کابل شبکه باید از جای معتبر و شناخته شده باشد. شما بایستی بدانید انواع کابل شبکه در سه دسته کلی کابل شبکه CAT5e، کابل شبکه CAT6، کابل شبکه CAT6a تقسیم‌بندی می‌شود و همینطور بد نیست بدانید که برند‌ مطرح کابل شبکه ایرانی ، برند RAMON ، می باشد که دارای کیفیت ساخت‌ مطلوب و تست فلوک کابل شبکه است.

یکی از این مراکز فروش معتبر در زمینه فروش کابل شبکه ، تجهیزات شبکه و دوربین مداربسته ، وبسایت سپنتا نتورک و شرکت سپنتا است.

سخن پایانی

راه‌های زیادی برای فهمیدن سالم بودن و اصل بودن کابل شبکه وجود دارد، که ما به ذکر مواردی از آنها بسنده کردیم. در حال حاضر بهترین دستگاه تست فلوک کابل شبکه، فلوکر کابل ۸۰۰۰ است که البته بسیار گرانقیمت نیز است.

سپنتا، ارائه دهنده تجهیزات شبکه پسیو ، کابل شبکه و دوربین مداربسته ایرانی

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید