تونل زنی (tunneling) چیست؟

در دنیای فیزیکی، تونل زدن راهی برای عبور از زمین یا مرزهایی است که به طور معمول نمی توان از آنها عبور کرد. به همین ترتیب ، اگربخواهیم در مورد اینکه در شبکه تونل زنی (tunneling) چیست صحبت کنیم ، باید گفت: تونل ها روشی برای انتقال داده از طریق شبکه با استفاده از پروتکل هایی هستند که توسط آن شبکه پشتیبانی نمی شوند. تونل سازی با کپسوله سازی بسته ها (داده های کوچکی هستند که می توانند در مقصد خود دوباره در یک فایل بزرگتر سرهم بندی شوند) کار می کند: کپسوله سازی یعنی بسته بندی بسته ها در داخل بسته های دیگر.

از تونل سازی اغلب در شبکه های خصوصی مجازی (VPN) استفاده می شود. همچنین می تواند ارتباطات کارآمد و ایمنی را بین شبکه ها برقرار کند، استفاده از پروتکل های شبکه پشتیبانی نشده را امکان پذیر کند و در برخی موارد به کاربران اجازه می دهد فایروال ها را دور بزنند.

کپسوله سازی بسته چگونه کار می کند؟

داده هایی که از طریق شبکه منتقل می شوند به بسته ها تقسیم می گردند. یک بسته معمولی دارای دو قسمت است: هدر ، که مقصد بسته و پروتکل مورد استفاده را نشان می دهد ، و payloadکه محتوای واقعی بسته است.

یک بسته کپسوله شده در اصل یک بسته در داخل یک بسته دیگر است. در یک بسته کپسوله شده ، هدر و payload بسته اول وارد قسمت payload بسته کناری می شود و بسته اصلی خود به payload تبدیل می شود.

چرا کپسوله سازی مفید است؟

همه بسته ها از پروتکل های شبکه – روش های استاندارد قالب بندی داده ها – برای رسیدن به مقصد استفاده می کنند. با این حال، همه شبکه ها از همه پروتکل ها پشتیبانی نمی کنند. تصور کنید شرکتی می خواهد یک شبکه گسترده (WAN) که Office A و Office B را به هم متصل می کند ایجاد کند. این شرکت از پروتکل IPv6 استفاده می کند ، که آخرین نسخه پروتکل اینترنت (IP) است ، اما شبکه ای بین Office A و Office B است که فقط از IPv4 پشتیبانی می کند. این شرکت می تواند  با قرار دادن بسته های IPv6 خود در داخل بسته های IPv4 ، به استفاده از IPv6 ادامه دهد در حالی که هنوز داده ها را مستقیماً بین دفاتر می فرستد.

کپسوله سازی برای اتصالات شبکه رمزگذاری شده نیز مفید است. رمزگذاری فرآیند در هم کردن داده ها به گونه ای است که فقط با استفاده از یک کلید رمزگذاری مخفی قابل رمزگشایی است. فرآیند لغو رمزگذاری، رمزگشایی نامیده می شود. اگر یک بسته کاملاً رمزگذاری شده باشد ( مخصوصا هدر ) در این صورت روترهای شبکه نمی توانند بسته را به مقصد هدایت کنند زیرا کلیدی ندارند و نمی توانند هدر آن را ببینند. با قرار دادن بسته رمزگذاری شده در داخل بسته غیر رمزگذاری شده دیگر ، بسته می تواند مانند حالت عادی از طریق شبکه ها عبور کند.

تونل زنی (tunneling) چیست – تونل VPN چیست؟

VPN یک اتصال رمزگذاری شده و امن از طریق یک شبکه مشترک به اشتراک گذاشته شده است. تونل زنی فرایندی است که طی آن بسته های VPN به مقصد مورد نظر خود می رسند که معمولاً یک شبکه خصوصی است.

بسیاری از VPN ها از مجموعه پروتکل IPsec استفاده می کنند. IPsec گروهی از پروتکل ها است که در لایه شبکه مستقیماً بالای لایه IP اجرا می شوند. ترافیک شبکه در یک تونل IPsec کاملاً رمزگذاری شده است ، اما پس از رسیدن به شبکه یا دستگاه کاربر رمزگشایی می شود. (IPsec همچنین یک حالت به نام “transport mode” دارد که تونل ایجاد نمی کند.)

پروتکل دیگری که به صورت رایج در VPN استفاده می شود Transport Layer Security (TLS) است. این پروتکل به نحوه تفسیر مدل بسته در لایه ۶ یا لایه ۷ مدل OSI کار می کند. TLS را گاهی SSL (Secure Sockets Layer) نیز می نامند، اگرچه SSL به پروتکل قدیمی تری اشاره دارد که دیگر از آن استفاده نمی شود.

تونل زنی (tunneling) چیست – تقسیم تونل چیست؟

معمولاً وقتی کاربر دستگاه خود را به VPN متصل می کند، تمام ترافیک شبکه وی از طریق تونل VPN انجام می شود. تقسیم تونل به برخی از ترافیک ها اجازه می دهد تا خارج از تونل VPN حرکت کنند. در حقیقت، تونل زنی تقسیم شده به دستگاه های کاربرامکان می دهد به طور همزمان به دو شبکه متصل شوند: یکی عمومی و دیگری خصوصی.

GRE tunneling چیست؟

کپسوله سازی مسیریابی عمومی (GRE) یکی از چندین پروتکل تونل زنی است. GRE بسته های داده ای را که از یک پروتکل مسیریابی در داخل بسته های پروتکل دیگری استفاده می کنند، کپسوله می کند. GRE یکی از راه های برقراری ارتباط مستقیم از یک نقطه در یک شبکه است، به منظور ساده سازی اتصالات بین شبکه های جداگانه.

 تونل زنی (tunneling) چیست؟ تونل ها روشی برای انتقال داده از طریق شبکه با استفاده از پروتکل هایی هستند که توسط آن شبکه پشتیبانی نمی شوند.

GRE به هر بسته دو عنوان اضافه می کند: یک هدر GRE و یک هدرIP. هدر GRE نوع پروتکل مورد استفاده توسط بسته کپسوله شده را نشان می دهد. هدر IP ، هدر و payloadIP بسته اصلی را کپسوله سازی می کند. فقط روترهای موجود در انتهای هر تونل GRE به هدر IP اصلی و غیر GRE ارجاع می دهند.

IP-in-IP چیست؟

IP-in-IP یک پروتکل تونل زنی برای کپسوله سازی بسته های IP در داخل بسته های IP دیگر است. IP-in-IP بسته ها را رمزگذاری نمی کند و برای VPN ها استفاده نمی شود. کاربرد اصلی آن تنظیم مسیرهای شبکه است که معمولاً در دسترس نیستند.

SSH tunneling چیست؟

پروتکل Secure Shell (SSH) اتصالات رمزگذاری شده بین کلاینت و سرور را تنظیم می کند و همچنین می تواند برای راه اندازی یک تونل امن مورد استفاده قرار گیرد. SSH در لایه ۷ مدل OSI ، لایه اپلیکیشن عمل می کند. در مقابل، IPsec ، IP-in-IP و GRE در لایه شبکه کار می کنند.

تونل زنی (tunneling) چیست – پروتکل های تونل زنی 

علاوه بر GRE ، IPsec ، IP-in-IP و SSH ، سایر پروتکل های تونل زنی عبارتند از:

  • پروتکل تونل زنی نقطه به نقطه (PPTP)
  • پروتکل تونل سازی سوکت امن (SSTP)
  • پروتکل تونل گذاری لایه ۲ (L2TP)
  • شبکه محلی مجازی قابل توسعه (VXLAN)

سپنتا ، ارائه دهنده راهکار های نظارت تصویری و کابل شبکه

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید