multitenancy چگونه کار میکند؟

در ادامه مطلب قبل در مورد معرفی multitenancy ، در اینجا نگاهی عمیق تر به اصول فنی می اندازیم که در انواع مختلف رایانش ابری امکان multitenancy را فراهم می کند. و می خواهیم بررسی کنیم که multitenancy چگونه کار میکند ؟

در رایانش ابری عمومی

موتور مخصوص اتومبیل را تصور کنید که می تواند به راحتی بین چندین ماشین و دارندگان خودرو تقسیم شود. آنچه هر صاحب اتومبیل از موتور می خواهد کمی متفاوت است: بعضی از دارندگان اتومبیل به یک موتور ۸ سیلندر قدرتمند نیاز دارند ، در حالی که برخی دیگر به موتور ۴ سیلندر کم مصرف نیاز دارند. حال تصور کنید که این موتور ویژه هر بار که روشن می شود قادر به تغییر خود است تا بتواند نیازهای صاحب خودرو را بهتر برآورده کند.

این شبیه روشی است که بسیاری از ارائه دهندگان ابر عمومی multitenancy را اجرا می کنند. اکثر ارائه دهندگان ابر، multitenancy را به عنوان نمونه نرم افزار مشترک تعریف می کنند. آنها فراداده (فراداده اطلاعات مربوط به یک فایل است ، تا حدودی مانند توضیحات پشت کتاب.) مربوط به هر مستاجر را ذخیره می کنند و از این داده ها برای تغییر نمونه نرم افزار در زمان اجرا متناسب با نیازهای هر مستاجر استفاده می کنند. مستاجرها از طریق مجوزها از یکدیگر جدا می شوند. حتی اگر همه آنها از یک نمونه نرم افزاری مشترک برخوردار باشند ، هر یک به طور متفاوتی از این نرم افزار استفاده کرده و تجربه ی متفاوتی از آن خواهند داشت.

multitenancy چگونه کار میکند – در معماری کانتینر

کانتینرها بسته نرم افزاری مستقلی هستند که شامل یک برنامه ، کتابخانه های سیستم ، تنظیمات سیستم و همه موارد دیگری هستند که برنامه برای اجرای آنها نیاز دارد. کانتینرها به شما اطمینان می دهند که یک برنامه بدون در نظر گرفتن محل میزبانی به طور یکسان اجرا می شود.

کانتینرها از یکدیگر جدا شده و به محیط های مختلف فضای کاربری تقسیم می شوند و هر کانتینر طوری کار می کند که گویی تنها سیستم موجود در آن دستگاه میزبان است. از آنجا که کانتینرها خودگردان هستند ، چندین کانتینر ایجاد شده توسط مشتریان مختلف ابر می توانند بر روی یک دستگاه میزبان اجرا شوند.

multitenancy چگونه کار میکند – در محاسبات بدون سرور

محاسبات بدون سرور مدلی است که در آن برنامه ها به قطعات کوچکتری تقسیم می شوند که توابع نامیده می شوند و هر تابع فقط بر اساس تقاضا اجرا می شود ، جدا از توابع دیگر. (این مدل از رایانش ابری با نام Function-as-a-Service یا FaaS نیز شناخته می شود.)

همانطور که از نام آن پیداست ، توابع بدون سرور در سرورهای اختصاصی اجرا نمی شوند ، بلکه در هر دستگاه موجود در زیرساخت های ارائه دهنده بدون سرور اجرا می شوند. از آنجا که به شرکت ها سرورهای فیزیکی مجزا اختصاص داده نشده است ، ارائه دهندگان بدون سرور معمولاً در هر زمان مشخص کد چند مشتری خود را بر روی یک سرور اجرا می کنند – نمونه دیگری از multitenancy.

برخی از پلت فرم های بدون سرور از Node.js برای اجرای کد بدون سرور استفاده می کنند. پلتفرم بدون سرور Cloudflare ، Cloudflare Workers ، از Chrome V8 استفاده می کند که در آن هر عملکرد در sandbox مخصوص خود یا در محیط کاملا جداگانه ای اجرا می شود. این امر توابع بدون سرور را کاملاً از یکدیگر جدا نگه می دارد حتی اگر آنها از یک زیرساخت استفاده کنند.

multitenancy چگونه کار میکند – در رایانش ابری خصوصی

رایانش ابری خصوصی تقریباً به همان روشی که رایانش ابری عمومی از معماری multitenant استفاده می کند ، استفاده می کند. تفاوت در این است که سایر مستاجران از سازمان های خارجی نیستند. در رایانش ابری عمومی ، شرکت A در زیرساخت با شرکت B مشترک است. در رایانش ابری خصوصی ، تیم های مختلفی در شرکت A زیرساخت ها را با یکدیگر به اشتراک می گذارند.

نگاهی به اصول فنی می اندازیم که در رایانش ابری امکان multitenancy را فراهم می کند. و می خواهیم بررسی کنیم که multitenancy چگونه کار میکند ؟

منظور از «قفل فروشنده» چیست؟

قفل فروشنده به شرایطی اشاره دارد که هزینه تعویض به یک فروشنده دیگر آنقدر زیاد است که مشتری اساساً با فروشنده اصلی ادامه می دهد. به دلیل فشارهای مالی ، نیروی کار ناکافی یا نیاز به جلوگیری از وقفه در فعالیت های تجاری ، مشتری “محصور” در آنچه ممکن است کالا یا خدمات دارای کیفیت پایین باشد ، قفل شده است.

تصور کنید یک فروشگاه قهوه را که یک فروشنده قهوه آورده است ، و این فروشنده به دستگاه های قهوه ساز خاصی در دفتر نیاز دارد که فقط فروشنده آن را می فروشد. حال تصور کنید که کیفیت قهوه ای که این فروشنده تحویل می دهد ، افت چشمگیری داشته باشد. رو آوردن به یک فروشنده قهوه جدید به معنای بی فایده بودن ماشین های قدیمی است که آنها خریداری کرده اند ، زیرا احتمالاً تغییر نیاز به خرید تجهیزات جدید قهوه ساز دارد. با توجه به دردسر و هزینه اضافی برای جایگزینی هر دستگاه قهوه ، کارگران در دفتر در واقع بر سر توافق خود با فروشنده قدیمی باقی می مانند و مجبور به نوشیدن قهوه با کیفیت پایین می شوند.

مثالی واقعی از قفل فروشنده ، روشی است که اپل در روزهای ابتدایی خدمات، مصرف کنندگان را به استفاده از iTunes وا داشته است ، زیرا موسیقی خریداری شده از طریق iTunes فقط در برنامه iTunes یا از طریق iPod پخش می شود.

قفل فروشنده در محاسبات ابری چیست؟

در محاسبات ابری ، مقداری از نرم افزار یا زیرساخت های محاسباتی به یک فروشنده ابر از بیرون ، که آن را از طریق اینترنت به عنوان یک سرویس ارائه می دهد ، سپرده می شود. به عنوان مثال ، سرورهای میزبان ابر زیرساخت به عنوان سرویس (IaaS) و برنامه های میزبان ابر نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS) هستند.

گاهی اوقات ، ممکن است یک شرکت خود را به یک ارائه دهنده ابر خاص محدود کند. قفل فروشنده می تواند در رایانش ابری به مشکلی تبدیل شود زیرا انتقال پایگاه داده زمانی که تنظیمات آن انجام شده باشد به خصوص در انتقال ابر بسیار دشوار است ، که شامل انتقال داده ها به یک نوع کاملاً متفاوت از محیط است و ممکن است شامل اصلاح مجدد داده ها باشد. همچنین ، هنگامی که نرم افزار شخص ثالث در فرایندهای تجاری گنجانده می شود ، تجارت ممکن است به آن نرم افزار وابسته شود.

چرا قفل فروشنده نگران کننده است؟

اگر یک شرکت به فروشنده ابر خاص محدود شده باشد ، شرایط مختلفی می تواند تأثیر منفی بگذارد:

  • اگر کیفیت خدمات فروشنده کاهش یابد ، یا هرگز برای شروع آستانه مورد نظر را نداشته باشد ، مشتری با آن درگیر می شود
  • همچنین ممکن است فروشنده پیشنهادات محصولات خود را به شدت تغییر دهد به گونه ای که دیگر پاسخگوی نیازهای مشاغل نباشد
  • یک فروشنده ممکن است کلاً از کار خارج شود
  • سرانجام ، یک فروشنده ممکن است با دانستن اینکه مشتریانش در محدودیت هستند ، افزایش قیمت زیادی را برای این سرویس اعمال کند

به طور کلی ، واگذاری فناوری اساسی و حیاتی به یک فروشنده خارجی برای هیچ شرکتی آسان نیست و مستلزم اعتماد زیادی به فروشنده است.

چگونه شرکت ها می توانند از خطرات قفل فروشنده جلوگیری کنند؟

  • خدمات ابری را به دقت ارزیابی کنید: شرکت ها باید قبل از تعهد در مورد فروشنده ابری ، به طور ایده آل کاملاً تحقیق کنند تا مطمئن شوند که سطح خدمات آنها کافی است.
  • اطمینان حاصل شود که داده ها به راحتی قابل جابجایی هستند: شرکت هایی که از رایانش ابری استفاده می کنند باید تلاش کنند داده های خود را قابل حمل نگه دارند یا انتقال آنها از یک محیط به محیط دیگر آسان باشد. آنها می توانند این کار را تا حدی با تعریف واضح مدل های داده خود و نگهداری داده ها در قالب هایی که در انواع پلت فرم ها قابل استفاده هستند ، به جای قالب هایی که مختص یک فروشنده خاص است ، انجام دهند.
  • پشتیبان گیری: نگه داشتن بک آپ های داخلی از همه داده ها به کسب و کار کمک می کند تا آماده باشد تا داده ها را در سایر نقاط میزبانی کند ، درصورتی که استخراج آن از سرویس ابری بسیار دشوار یا زمان بر باشد(و همچنین محافظت از باج افزار).
  • استراتژی ابر multicloud یا hybrid: یک رویکرد multicloud شامل چندین ارائه دهنده ابر است که باعث کاهش وابستگی به هر فروشنده می شود. در یک ابر hybrid، برخی از داده ها تحت کنترل مستقیم سازمان باقی می مانند ، یا در یک ابر خصوصی یا در محل ذخیره می شوند.

سپنتا ارائه دهنده راهکار های نظارت تصویری و تجهیزات شبکه

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید