multitenancy چیست؟

در این مطلب به بررسی اینکه multitenancy چیست خواهیم پرداخت. در محاسبات ابری ، multitenancy به معنای این است که چندین مشتری یک فروشنده ابر از منابع محاسباتی یکسانی استفاده می کنند. با وجود این واقعیت که منابع مشترک دارند ، مشتریان ابری از یکدیگر آگاهی ندارند و داده های آنها کاملاً جداگانه نگهداری می شود. multitenancy یکی از مولفه های مهم رایانش ابری است. بدون آن ، سرویس های ابری بسیار کمتر عملی خواهند بود. معماری multitenant در بسیاری از انواع رایانش ابری عمومی از جمله IaaS ، PaaS ، SaaS ، کانتینرها و محاسبات بدون سرور یک ویژگی است.

برای درک multitenancy، به نحوه کار بانکداری فکر کنید. افراد متعددی می توانند پول خود را در یک بانک ذخیره کنند ، و دارایی های آنها کاملاً جدا است حتی اگر در همان مکان ذخیره شده باشند. مشتریان بانک با یکدیگر تعامل ندارند، به پول مشتریان دیگر دسترسی ندارند و حتی از وجود یکدیگر آگاهی ندارند. به همین ترتیب ، در رایانش ابری عمومی ، مشتریان فروشنده ابر از زیرساخت های مشابه – به طور معمول از سرورهای مشابه – استفاده می کنند در حالی که در عین حال داده ها و منطق تجارت خود را جدا و ایمن نگه می دارند.

 

تعریف کلاسیک از multitenancy یک نمونه نرم افزار(نمونه نرم افزار، یک کپی از برنامه در حال بارگذاری در حافظه دسترسی تصادفی (RAM) است.)  بود که در خدمت چندین کاربر یا مستاجر بود. با این حال، در رایانش ابری مدرن، این اصطلاح معنای وسیع تری پیدا کرده است، به جای اینکه فقط یک نمونه نرم افزار مشترک باشد ، به زیرساخت ابر مشترک گفته می شود.

رایانش ابری چیست؟

در رایانش ابری ، برنامه ها و داده ها در سرورهای از راه دور در مراکز داده مختلف میزبانی می شوند و از طریق اینترنت قابل دسترسی هستند. داده ها و برنامه ها به جای اینکه در دستگاه های مشتری جداگانه (مانند لپ تاپ ها یا تلفن های هوشمند) یا در سرورهای دفاتر یک شرکت قرار بگیرند ، در ابر متمرکز می شوند.

بسیاری از برنامه های مدرن مبتنی بر ابر هستند، به همین دلیل است که به عنوان مثال، یک کاربر می تواند به حساب فیس بوک خود دسترسی پیدا کند و از چندین دستگاه محتوا بارگذاری کند.

مزایای multitenancy چیست؟

بسیاری از مزایای رایانش ابری فقط به دلیل multitenancy امکان پذیر است. در اینجا دو روش مهم وجود دارد که multitenancy باعث بهبود محاسبات ابری در فضای ابری می شود:

استفاده بهتر از منابع: یک دستگاه اختصاص یافته برای یک مستاجر کارآمد نیست ، زیرا احتمالاً یک مستاجر از تمام توان محاسباتی دستگاه استفاده نمی کند. با به اشتراک گذاری دستگاه ها در بین چندین مستاجر ، استفاده از منابع موجود به حداکثر می رسد.

هزینه های کمتر: با منابع مشترک در بین چندین مشتری ، یک فروشنده ابر می تواند خدمات خود را با هزینه بسیار کمتری نسبت به اینکه هر مشتری به زیرساخت اختصاصی خود نیاز داشته باشد، به بسیاری از مشتریان ارائه دهد.

معایب multitenancy چیست؟

خطرات احتمالی امنیتی و مسائل مربوط به پیروی از قوانین: برخی از شرکت ها به دلیل الزامات قانونی ممکن است نتوانند داده ها را در زیرساخت های مشترک، هر چقدر هم که ایمن باشد ذخیره کنند . علاوه بر این ، مشکلات امنیتی یا داده های آسیب دیده ی یک مستاجر می تواند به سایر مستاجران موجود در همان دستگاه منتقل شود ، اگرچه این بسیار نادر است و اگر فروشنده ابر زیرساخت های خود را به درستی پیکربندی کرده باشد، نباید رخ دهد. این خطرات امنیتی با این واقعیت که فروشندگان ابر معمولاً قادر به سرمایه گذاری بیشتر در زمینه امنیت خود هستند در مقایسه با آنچه از تجارت شخصی بر می آید می تواند کاهش یابد.

اثر “noisy neighbor”: اگر یک مستاجر از مقدار محاسباتی بی رویه ای استفاده می کند، این می تواند عملکرد سایر مستاجران را کند کند. اگر فروشنده ابر زیرساخت های خود را به درستی تنظیم کرده باشد ، این اتفاق نمی افتد.

سپنتا ارائه دهنده راهکار های نظارت تصویری و تجهیزات شبکه

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید