دوربین های امنیتی – سنسور تصویر

در این مقاله قصد داریم در مورد سنسور دوربین های امنیتی یا همان Image Sensor ها مطالب را عنوان کنیم و به بررسی دو  تکنولوژی درساخت آنها بپردازیم.

سنسور های  CMOS و  CCD راه حلی برای برنامه های امنیتی

جدا از برخی مشکلات موجود در سیستم های نظارت تصویری، هر سیستم دوربین نظارت تصویری برای ایجاد ویدئو نیاز به یک سنسور تصویر دارد. سنسور تصویر بخشی از دوربین امنیتی است که نور تابیده شده به لنز را گرفته و آن را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند. این تراشه متشکل از میلیون ها مؤلفه حساس به نور (فتودودیود یا فوتوترانزیستور) است که امواج تابیده شده از لنز را ضبط می کند، و تصویر را تشکیل می دهد. از سنسورهای تصویر می توان در دوربین های دیجیتال / امنیتی، تجهیزات پزشکی و بینایی استفاده کرد. سنسورهای تصویر در اندازه های مختلفی هستند اما رایج ترین آنها ۱/۲٫۸”و ۱/۳” است. ابعاد سنسور بر روی وسعت دید لنز تاثیر گذار است.

هنگام تولید دوربین ها ، دو فناوری می تواند برای سنسور تصویر استفاده شود: (CCD (Charged Coupled Device و (CMOS (Complementary Metal-Oxide Sensor. سنسورهای تصویر CCD و CMOS دو فناوری مختلف برای ضبط تصاویر به صورت دیجیتالی هستند. هر دو آنها نور را به سیگنال های الکترونیکی پردازش می کنند. در حالی که سنسورهای CCD و CMOS اغلب به عنوان رقیب در نظر گرفته می شوند، هر یک از نقاط قوت و ضعف منحصر به فرد برخوردارند که باعث می شود آن را برای برنامه های مختلف دوربین های امنیتی مناسب سازد.

سنسور CCD – دوربین های امنیتی

CCD مخفف Charge Coupled Device است و یکی از قدیمی ترین فناوری های ضبط تصویر است که در دوربین های مداربسته مورد استفاده قرار می گیرد. سنسورهای تصویر CCD بیش از ۳۰ سال است که وجود دارد ، و اغلب در مدل های قدیمی دوربین ها یافت می شوند. کیفیت تصویر در یک سنسور تصویر CCD خوب است زیرا نویز کمتر و حساسیت بهتری نسبت به سنسور تصویر CMOS دارد. با این حال، تنها نقطه ضعف آن مدار سنگین اش است که خارج از سنسورها برای تبدیل و تقویت مورد نیاز است و انرژی زیادی هم مصرف می کند. افزایش مصرف انرژی در بعضی مواقع ممکن است منجر به مشکلاتی مانند تولید بیش از حد گرما در دوربین مداربسته شود. یک سنسور CCD می تواند ۱۰۰ برابر بیشتر از سنسور CMOS انرژی مصرف کند. همچنین سنسورهای CCD گرانتر و پیچیده تر هستند.

سنسور تصویر CMOS – دوربین های امنیتی

CMOS مخفف Commentary Metal-Oxide Semiconductor، و به عنوان سنسور پیکسل فعال شناخته می شود. به جای استفاده از روش های آنالوگ برای تبدیل نور به داده ، سنسور  CMOS از ترانزیستورهای مستقر در هر پیکسل برای گرفتن و تبدیل نور استفاده می کند. این روشی انعطاف پذیرتر برای گرفتن تصاویر دیجیتالی است زیرا هر پیکسل مسیر ترانزیستور خود را دارد. علاوه بر این، همانند میکروچیپ ها روند تولید راحت تری دارند. این باعث می شود سنسور CMOS ارزان تر باشد. به همین دلیل دوربین های امنیتی IP اکنون نسبت به گذشته بسیار ارزان قیمت تر هستند.

اکثر سیستم دوربین های امنیتی از سنسور تصویر CMOS استفاده می کنند، زیرا سنسور تصویر CMOS عملکرد بهتری نسبت به CCD دارد و سرعت بیشتری را با مصرف انرژی کمتر ارائه می دهد. از آنجا که سنسور تصویر CMOS به پردازنده تصویر جداگانه نیاز ندارند ، مصرف انرژی کمتری نیز دارند. در مقایسه با سنسور CCD ،  سنسور CMOS دارای خوانش سریعتر است (که این در صورت نیاز به تصاویر با وضوح بالا سودمند است) ، همچنین مصونیت بالاتر نسبت به نویز تصویر ، اتلاف انرژی کمتر در سطح تراشه ، اندازه کوچکتر ، امکان ادغام بیشتر را فراهم می کند.

در این مقاله قصد داریم در مورد سنسور دوربین های امنیتی یا همان Image Sensor ها مطالب را عنوان کنیم و به بررسی دو  تکنولوژی درساخت آنها بپردازیم.

سنسور تصویر دوربین امنیتی

سنسورهای تصویر در دوربین های امنیتی و دستگاه تصویر برداری مورد استفاده در صنعت ، رسانه ، پزشکی و مصرفی مورد استفاده قرار می گیرند. سنسورهای تصویر CMOS و سنسورهای تصویر CCD به طور گسترده در ماژول های دوربین ، دوربین فیلمبرداری ، تلفن های هوشمند ، دوربین های PC و ویدئو کنفرانس استفاده می شوند. همچنین از سنسورهای تصویر در بین اسباب بازی ها، ماوس نوری، اسکن اسناد، بارکد خوان ها و تصویربرداری علمی استفاده می شود.

سنسورهای CMOS و CCD یکی از فاکتورهای مهمی است که هنگام خرید دوربین امنیتی باید مورد توجه قرار گیرند.

سپنتا، ارائه دهنده راهکار های نظارت تصویری
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید