تفاوت دوربین های HD و FULL HD

درمورد سیستم های نظارت تصویری HD و مگاپیکسلی در صنعت امنیتی، اختلاف نظر هایی وجود دارد. کیفیت تصویر HD ، FULL HD ، ULTRA HD ، ۴K و غیره هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. کیفیت پخش در سیستم های ویدیویی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. کیفیت تصویر HD و FULL HD عبارات رایجی در این زمینه هستند که در این مطلب تفاوت های این دو را بررسی خواهیم نمود.تفاوت دوربین های HD و FULL HD

قالب پخش HD

(HD High Definition)، به معنای کیفیت بالا است. دوربین های مدار بسته در انواع مختلف و کارکردهای مختلفی تولید می شوند، بنابراین هرکدام کیفیت تصویر یا وضوح متفاوتی را ارائه می دهند. HD در واقع نمایانگر رزولوشن ۲ * ۲ پیکسل است. رزولوشن HD ، رزولوشن ۷۲۰ نیز نامیده می شود. بنابراین تعریف کیفیت HD وضوح P720 از دوربین های مدار بسته است و به دوربینی که این رزولوشن را دارد نیز دوربین ۷۲۰ یا HD گفته می شود. در مقیاس مگاپیکسلی ، این وضوح در حدود ۱ مگاپیکسل است. اعداد ۷۲۰ و ۱۰۸۰ نمایانگر وضوح تصویر هستند. در نتیجه دوربین های HD با رزولوشن p720 می توانند ۱۲۸۰* ۷۲۰ پیکسل را ارائه دهند.

از نظر عملکرد ، کیفیت HD یک کیفیت قابل قبول برای دوربین های مدار بسته است. این دوربین ها به شما امکان می دهند تا جزئیات مربوط به سوژه ها را بزرگنمایی کرده و جزئیات آن را مشاهده کنید. هرچه کیفیت تصویر پایین تر باشد ، حجم کمتری از فضای ذخیره سازی اشغال شده و پهنای باند کمتر خواهد بود. تصاویر گرفته شده توسط دوربین های HD از نظر اندازه کوچکتر هستند ، بنابراین از پهنای باند و فضای کمتری نسبت به دوربین های با وضوح بالاتر استفاده می کنند. این یکی از دلایل رایج بودنشان است.

تفاوت فرمت HD و Megapixel

در بازار سیستم های نظارت تصویری، کمترین رزولوشن در دامنه مگاپیکسلی ۱٫۳ مگاپیکسل ، معادل ۱،۰۲۴ × ۱۲۸۰ پیکسل (یا ۱٫۳ میلیون پیکسل) است. با توجه به توضیحات فنی دوربین مدار بسته با کیفیت HD ، این دوربین مگاپیکسلی نیست اما به طور سنتی به این عنوان شناخته شده است.

یکی از مزایای مهم دوربین مدار بسته HD این است که می توان به راحتی دوربین های آنالوگ و Tele Linear را جایگزین آن کرد. از آنجا که این دوربین ها کاملاً با سیستم های NTSC یا PAL سازگار هستند ، دیگر نیازی به پرداخت هزینه کابل کشی جدید برای به روزرسانی سیستم نخواهد بود.

دوربین مدار بسته Full HD

با پیشرفت تکنولوژی ، تولید کنندگان دوربین های Full HD را راه اندازی کرده اند. Full HD 4x 2x است که دامنه آن ۲ مگاپیکسل است. به طور طبیعی ، دوربین مدار بسته Full HD از کیفیت تصویر بالاتری نسبت به دوربین HD برخوردار هستند و در نتیجه فضای ذخیره و پهنای باند بیشتری را مصرف می کند. اما یکی از مزایای دوربین های FULL HD اینست که علاوه بر کیفیت تصویر بالاتر ، می توان جزئیات بیشتری را نیز با آن مشاهده کرد.

تفاوت دوربین های HD و FULL HD : درمورد سیستم های نظارت تصویری HD و مگاپیکسلی در صنعت امنیتی، اختلاف نظر هایی وجود دارد. کیفیت تصویر HD ، FULL HD ،

تفاوت بین دوربین های HD و Full HD

کیفیت تصویر

مهمترین تفاوت بین دوربین های HD و FULL HD وضوح تصویر است. بنابراین ، کیفیت تصویر دوربین ها با رزولوشن ۱۰۸۰ بسیار بهتر از دوربین های ۷۲۰ است ، به همین دلیل توصیه می شود در مکان هایی که امنیت و نظارت تصویری بسیار حساس هستند و جزئیات مشاهده بسیار مهم است، دوربین های FULL HD مورد استفاده قرار گیرد.

پهنای باند و فضای ذخیره سازی

همانطور که گفتیم ، هرچه کیفیت تصویر بالاتر باشد ، حجم آن نیز بیشتر می شود ، بنابراین برای انتقال دیتا به پهنای باند بیشتری احتیاج است. همچنین برای ذخیره آنها نیز به فضای ذخیره بیشتری نیاز است. در نتیجه ، دوربین های ۱۰۸۰ یا FULL HD به پهنای باند و فضای بیشتری نیاز دارند.

( برای محاسبه فضای ذخیره سازی دوربین ها کلیک کنید)

قیمت

تفاوت دیگر بین دوربین های HD و FULL HD قیمت است. پروژه های دوربین مدار بسته که از دوربین ۱۰۸۰ استفاده می کنند به NVR های قوی تر نیاز دارند که این امر باعث افزایش بیشتر هزینه ها می شود. همچنین ، برای مشاهده بهتر تصاویر FULL HD ، از مانیتورهای قابل پخش مناسب برای پخش تصاویر در همان وضوح ضبط شده استفاده می شود. به همین دلیل ، هزینه دوربین های مدار بسته FULL HD به طور کلی بالاتر است و شاید برای مشتریان جذابیت کمتری داشته باشد.

 

www.sepantadp.com

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید