Frame Rate چیست؟

Frame Rate یا fps or frames per second تعداد فریم ها (یا تصویری) است که دوربین می تواند در هر ثانیه بگیرید. استاندارد فعلی صنعت برای یک فیلم صاف و روان حتی با اجسام متحرک ۳۰ فریم در ثانیه است. اگرچه کیفیت ویدیو به نحوه ضبط و پهنای باند شبکه به شدت وابسته است، ۳۰ فریم در ثانیه نرخ استاندارد برای تلویزیون است، چراکه موجب حرکت روان مردم و اشیاء بین تصاویر می شود. (طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی پروژه های نظارت تصویری)

تفاوت FPS ها

فریم در ثانیه یک اقدام ساده برای اندازه گیری تعداد تصویربرداری دوربین مداربسته در هر ثانیه از فیلم است. ۳۰ فریم در ثانیه به این معنی است که دوربین در یک ثانیه فیلم ۳۰ فریم (تصویر) را ضبط کرده است. هر چه فریم بالاتر باشد ، فیلم صاف تر خواهد بود.

نرخ فریم پایین می تواند منجر به حرکات ناپایدار یا شکسته شود ، اما برای مکان های بدون اجسام با حرکت سریع ایده آل است. اگر چیزی مانند ترافیک را ضبط می کنید، ۳۰ فریم در ثانیه برای ثبت پیوسته حرکت لازم است.

نرخ فریم همچنین در اندازه فایل های ویدیویی تأثیر دارد. فریم بالاتر از ۶۰ فریم در ثانیه فایل فیلم حجیم تری خواهد داشت. اگر سیستم شما از ظرفیت و پهنای باند زیادی برخوردار است و شما باید با حرکت سریع فیلم بسیار واضحی را ضبط کنید ، افزایش نرخ فریم ممکن است گزینه ی خوبی باشد.

اگر پهنای باند محدود باشد ، پهنای باند پائین تر از ۱۵ فریم در ثانیه فیلم های کم حجم تری ایجاد کرده و از فشارهای ناخواسته در شبکه جلوگیری می کند. در بسیاری از شرایط، نرخ فریم پایین ویدئویی ضبط خواهد کرد که در عین صرفه جویی در فضا و پهنای باند، صاف و روان باشد.

تنظیمات Frame rate 

وقتی نوبت به تنظیمات Frame rate دوربین می رسد، گزینه های زیادی وجود دارد، که باید درنظر گرفته شود. از جمله:

  • پهنای باند شما محدود است؟ فیلم هایی با نرخ فریم کمتر، (مثلا ۱۵ فریم در ثانیه)، حجم کمتری دارند، بنابراین برای بارگذاری و مشاهده فشرده تر هستند.
  • آیا از تشخیص حرکت استفاده می کنید؟ شما می توانید دوربین را تنظیم کنید تا ویدیو را با ضریب فریم کم ضبط کند تا تاثیر آن در پهنای باند شبکه کاهش یابد و فقط در هنگام تشخیص حرکت از میزان فریم بالاتر استفاده کند تا تصویری شفاف داشته باشید.

اکثر دوربین ها و سیستم های نظارتی به شما امکان می دهند فریم ها را در هر ثانیه تنظیم کنید، اما توجه داشته باشید که بیشتر دوربین ها حداکثر تنظیم ۳۰ فریم در ثانیه را دارند. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با راه حل های مشکلات سیستم های نظارتی، مقاله مهمترین مشکلات سیستم های نظارت تصویری و راه حل آنها را مطالعه فرمایید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید