AddOn

پیکربندی و سفارشی سازی - تفاوت آن چیست و چرا آن را مهم می دانید؟

در طی دهه ی گذشته استفاده از نرم افزار های ایرانی در بسیاری از سازمان ها و مراکز مورد توجه قرار گرفته است وامروزه شاهد پیشرفت چشم گیر صنعت نرم افزار در حوزه های مختلف شامل : بانکداری ، بورس ، بازی های رایانه ای ، رزرواسیون و فروش آنلاین ، ارتباطات و.... هستیم. گاهی مواقع نرم افزار تهیه شده همه ی نیاز های مورد نظر مارا تامین نمی کند معمولا در چنین شرایطی این موضوع مطرح می شود که اگر امکانات مد نظر ما به این نرم افزار اضافه می شد، می توانست عملکرد بهتری به ما ارائه دهد. این موضوع راه حلی به نام سفارشی سازی دارد.

AddOn

دو کلمه کلیدی مشترک در دنیای نرم افزار وجود دارد: سفارشی سازی و پیکربندی. در اکثر اوقات این اصطلاحات باهم اشتباه شده و باعث سردرگمی می شوند.

اکثر خریدارهای نرم افزاری می خواهند نرم افزاری را خریداری کنند که نیاز هایشان را رفع کند. خواه یک برنامه برای گوشی همراه یا یک نرم افزار سازمانی برای یک کسب و کار بسیار پیچیده، خریدار می خواهد با این نرم افزار نیاز های خود را به طور دقیق رفع نماید. بنا براین نرم افزار باید برای برآورده کردن نیاز ها پیکربندی شده یا برای نیاز خاص افرادی سفارشی سازی شود و یا ترکیبی از این دو حالت باشد.

به لحاظ لغوی سفارشی سازی یعنی:

" تغییر یا ساخت بر اساس مشخصات یا اولویت فرد یا شخصی. "

و پیکربندی یعنی:

" طراحی یا تطبیق به یک فرم خاص یا برای برخی از اهداف خاص. "

قطعا این تعاریف به تنهایی نشان دهنده ی تفاوت بین این دو واژه نیست.

در ادامه تعاریف زیر مطرح می شود:

. سفارشی کردن: "نوشتن کد جدید (برنامه ها، فایل های طبقه بندی شده، اسکریپت ها) در نرم افزاری که به شرایط خاص نیاز دارد."

پیکربندی: "استفاده از ابزار در برنامه برای برآورده شدن نیازهای خاص بدون استفاده از کد. مفهوم کلیدی در اینجا این است که سفارشی سازی بر اساس تعریف در برگیرنده ی هسته ی اصلی برنامه است زیرا برنامه نویسان نیاز به تغییر برنامه و یا نوشتن یک برنامه برای انجام کاری که در حال حاضر نرم افزار انجام نمی دهد، دارند."

نرم افزار شیردال نیز با بهره گیری از علم روز و علاوه بر ویژگی ها و قابلیت هایی که داراست، قابلیت سفارشی سازی داشته و می توان آنرا مطابق با نیاز های مشتریان ارائه نمود.