شرکت های دانش بنیان

شرکت دانش‌بنیان یا شرکت متمرکز بر دانش (Knowledge enterprise) ، به شرکت‌هایی گفته می‌شود که دانش و فناوری، جزئی جدایی‌ناپذیر از دارایی اساسی آن‌ها باشد.

قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوریها و اختراعات آبان ماه سال 1389 به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید و بعد از تأیید شورای نگهبان، در آذر ماه همان سال برای اجرا، به نهاد ریاست جمهوری ابلاغ شد.

این قانون که در راستای اجرای اصل 123 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به تصویب رسید، شرکت ها و مؤسسات دانش‌بنیان را شرکت یا مؤسسه‌ای خصوصی یا تعاونی تلقی کرده که به منظور هم‌افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش‌محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری) و تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید کالا و خدمات) در حوزه فناوری های برتر و با ارزش افزوده فراوان به ویژه در تولید نرم‌افزارهای مربوط تشکیل می‌شود. بر اساس نکته حائز اهمیت ذیل این تعریف، شرکتهای دولتی، مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی و نیز شرکتها و مؤسساتی که بیش از 50 درصد از مالکیت آنها متعلق به شرکتهای دولتی و مؤسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی باشد، مشمول حمایتهای این قانون نمی‌شوند.

شرایط کالاها و خدمات دانش‌بنیان مورد تایید:

کالاها و خدمات باید در حوزه فناوری‌¬های بالا یا متوسط به بالا باشند به این معنا که دانش فنی طراحی و ساخت نمونه‌ی آزمایشگاهی یا دانش فنی فرآیند تولید محصول به دلیل پیچیدگی فنی:

الف) به سختی قابل کپی‌برداری بوده و کسب آن از موانع اصلی ورود شرکت‌های دیگر به بازار باشد.

ب) نیازمند تحقیق و توسعه قابل توجه، توسط تیم فنی خبره برای کسب آن باشد.

ج) منجر به ایجاد خواص یا کارکردهای پیچیده‌ای در محصول، شده باشد.

مطابق با "آيين نامه ارزیابی و تشخيص شركت‌ها و موسسات دانش‌بنيان" شرکت متقاضی باید دانش فني طراحی یا توسعه كالاها/خدمات دانش بنيان، یا دانش فنی طراحی یا تغییر اساسی فرایند تولیدِ پیچیده آنها را مبتني بر فعاليت‌هاي تحقيق و توسعه، کسب کرده باشد و سایر معیارهای مندرج در آيين نامه ارزیابی و تشخيص شركت‌ها و موسسات دانش‌بنيان را احراز نماید.


شرکت های دانش بنیان

شرکت پردازش تصویر کمان نیز با تولید نرم افزار های امنیتی و نظارت تصویری ایرانی، در سال 1393 به عنوان شرکت دانش بنیان شناخته شد و محصولات این شرکت تا به اکنون در حال خدمت رسانی در عرصه ی امنیت، حضور فعال داشته است. باعث افتخار است اعلام کنیم، علاوه بر اینکه تا کنون 15000 لایسنس نرم افزار نظارت تصویری شیردال در کشور در حال استفاده میباشد، این نرم افزار به کشور های همسایه نیز صادر می شود.

شرکت توسعه داده پردازی سپنتا، دارنده ی رتبه 3 از شورای عالی انفورماتیک به عنوان نماینده رسمی شرکت پردازش تصویر کمان و نماینده برتر این شرکت، قادر به اجرای پروژه های نظارت تصویری از مشاوره و کارشناسی، تا طراحی، اجرا و تجهیز اتاق های مانیتورینگ می باشد.