۳۶ قدم تا بهبود سئو

قبل از اینکه پست بعدی سایت خود را انتشار دهد، از این چک لیست استفاده کنید تا مطئمن شوید محتوایی که می نویسید برای خوانندگان، جستجوگرها و اهداف بازاریابی خودتان، کاملا بهینه شده است.

چک لیست نوشتن پست ها

 1. یک عنوان یا تیتر شروع کننده، ایجاد کنید. حداقل یک ایده اولیه برای عنوان پست خود داشته باشید. اگر قبل از شروع به نوشتن، عنوان را بدانید حواستان به موضوع هست و سعی میکنید چیزی را که در عنوان قولش را داده بودید، ارائه کنید.
 2. مخاطب خود را شناسایی کنید. دقیقا مشخص کنید پست را برای چه کسانی می نویسید. وقتی مخاطب نوشته خود را دقیقا بشناسید، مستقیم برایشان نوشتن بسیار آسانتر است.
 3. هدف خود را بدانید. تمام محتواهای دیجیتال باید دارای طرح بازاریابی در ذهن باشند. لذا یکی از اولین موارد در چک لیست نوشتن پست، شناسایی هدف اصلی محتوای بازاریابی وب سایت می باشد ( مانند آگاهی از برند، لیست مشترکین ایمیل، boost SEO و غیره)
 4. یک کلمه کلیدی اصلی اختصاص دهید. از ابزار Keyword Difficulty Tool الکسا برای پیدا کردن بهترین کلمات کلیدی جهت پست، استفاده کنید. کلمه کلیدی باید عنوان را به درستی نشان دهد و برای زمینه مورد نظر شما کلمه کلیدی اصلی باشد. کلمه کلیدی باید نسبتا معروف باشد و دشواری کلمه کلیدی را داشته باشد تا رتبه خوبی بدست آورد.

  ۳۶ نکته مهم در ارتقاء SEO
  36 Steps to Improve SEO
 5. از کلمه کلیدی اصلی تیتر استفاده کنید. به تیتر برگردید و اطمینان حاصل کنید که کلمه کلیدی اصلی در عنوان استفاده شده است.
 6. چند کلمه کلیدی فرعی هم اختصاص دهید. یک چک لیست قوی برای نوشتن پست، راهی نیز برای پیدا کردن کلمه های کلیدی مرتبط جهت استفاده در پست، در نظر می گیرد. سه یا چهار کلمه کلیدی ثانویه نیز که با کلمه کلیدی اصلی ارتباط داشته باشند، برای پست خود پیدا کنید.
 7. بیش از ۳۰۰ کلمه بنویسید. به اندازه نیاز بنویسید بطوریکه موضوع به طور کامل پوشش داده شود؛ بهترین راهکار اینست که بیشتر از ۳۰۰ کلمه بنویسید تا به موتورهای جستجو نشان دهید که پست شما یک منبع کامل است.
 8. به پست خود ارزش دهید. همانطور که پست را می نویسید، جزئیات، حقایق، آمار، واقعیت ها، اخبار و اطلاعاتی که برای موضوع پست مفید و ارزشمندند، ارائه نمایید.
 9. نشان دهید، حرف نزنید. بخش مهمی از این چک لیست برای نوشتن وبسایت، استفاده از مثال هاییست که به مخاطبان کمک می کند موضوع را بفهمند و پیامی که می خواهید با آنها به اشتراک بگذارید را درک کنند.
 10. از صدای اکتیو استفاده کنید. با استفاده از صداهای اکتیو پست خود را جذاب کنید. از صداهای غیر فعال که باعث می شود محتوای پست خسته کننده یا یکنواخت به نظر برسد، اجتناب نمایید.
 11. برای یک مخاطب با تحصیلات در سطح هشت بنویسید. در عین اینکه کیفیت نوشته باید بالا باشد، سادگی آن نیز باید رعایت شود. از جملات با ساختار بیش از حد پیچیده یا اصطلاحاتی که باعث زدگی خواننده می شود، استفاده ننمایید.
 12. محتوای پست را سرقت نکنید. محتوایی که تولید می کنید باید اورجینال باشد و به هیچ وجه از سایر وب سایت ها کپی نشود. سرقت محتوا از سایت های دیگر منجر به جریمه می شود.
 1. منابع مقاله را فهرست کنید. در صورتیکه در پست وبسایت خود از جایی نقل قول می کنید یا اطلاعاتی از سایت های دیگر استفاده می کنید، حتما لیست منابع و لینک آنها را در پایان پست مشخص نمایید.
 2. از زیر تیتر استفاده کنید. بخش های مختلف متن را با زیر تیتر از هم جدا کنید.
 3. در حداقل یک زیر تیتر، از کلمه کلیدی اصلی استفاده کنید. بخش مهمی از چک لیست نوشتن پست وبسایت، قرار دادن کلمه کلیدی در حداقل یک زیرتیتر می باشد.
 4. پاراگراف های بزرگ را تقسیم بندی کنید. محتوای دیجیتال باید بگونه ای باشد که بتوان بصورت سطحی آن را خواند، لذا بخش های بزرگ متن و پاراگراف را تقسیم بندی و کوچک کنید.
 5. اطلاعات مهم را هایلایت کنید. یکی از مهمترین نکات نوشتن محتوا، استفاده از ویژگی های فرمت بندیست که پست ها را خواناتر می کند. اطلاعات مهم را بصورت BOLD، کج نویس یا هایلایت شده بنویسید.
 6. گرافیک های پشتیبان را اضافه کنید. در چک لیست نوشتن محتوای وبسایت، اضافه کردن تصویر، ویدئو، پست های اجتماعی و … را در نظر داشته باشید چون این آیتم ها پست را جذابتر و گیراتر می کند.
 7. اطمینان حاصل کنید که تصاویر دارای اندازه مناسب می باشند. تصاویری که بسیار بزرگ هستند، سرعت لود شدن سایت را کم می کنند، بنابراین عکس های با اندازه بزرگ را به کار نبرید.
 8. به تگ alt تصویر کلمه کلیدی اصلی را اضافه کنید. کلمه کلیدی مورد نظر صفحه را در تگ alt تصویر اضافه کنید تا سئوی وبسایت بهتر شود.
 9. از کلمه کلیدی اصلی در نام و عنوان فایل تصویر استفاده کنید. در هنگام اضافه کردن تصاویر، از کلمه کلیدی اصلی نیز در نام و عنوان فایل اصلی در CMS استفاده نمایید.

  ۳۶ نکته مهم در ارتقاء SEO
  36 Steps to Improve SEO
 10. از عکس هایی که حق کپی رایت دارند، اجتناب کنید. اجازه نشر عکس یا هر رسانه دیگری را چند بار چک کنید تا کاملا مطمئن شوید که قانون کپی رایت عکس و ویدئو را نقض نکرده اید.
 11. از کلمه کلیدی اصلی در عنوان صفحه استفاده کنید. در چک لیستی که برای نوشتن پست وبسایت خود دارید، بهینه سازی سئو را با نوشتن عنوان صفحه ای که کلمه کلیدی اصلی را در بر دارد، شروع کنید. اطمینان حاصل کنید که عنوان صفحه منحصر به فرد می باشد و موجب اختلال در سئوی سایت نمی شود. معمولا می توانید عنوان صفحه را همان تیتر انتخاب کنید.
 12. از کلمه کلیدی اصلی در توضیحات متا استفاده کنید. کلمه کلیدی اصلی را در توضیحات اصلی متا که بیش از ۳۲۰ کاراکتر نیست، بکار ببرید.
 13. کلمه کلیدی اصلی را در اولین پاراگراف بکار ببرید. یک نکته سئوی دیگر اینست که کلمه کلیدی اصلی را در اولین پاراگراف بکار ببرید تا به crawler های جستجو، سیگنال ارسال شود.
 14. کلمه کلیدی اصلی را نزدیک به پایان پست نیز بکار ببرید. حدودا انتهای پست از کلمه کلیدی اصلی استفاده کنید تا متن با ارجاعی به عبارت هدف، تمام شود.
 15. در متن خود کلمه کلیدی را بصورت طبیعی بکار ببرید. متن را از کلمه کلیدی پر نکنید. استفاده از کلمه کلیدی باید به صورتی باشد که تنها ۲% از ظرفیت کل متن باشد.
 16. هر یک از کلمات کلیدی فرعی و ثانویه را حداقل یک بار در متن استفاده کنید. کلمه کلیدی اصلی را با اضافه کردن حداقل یک بار هر کلمه کلیدی مرتبط در پست، ساپورت کنید.
 17. لینک هایی به صفحات داخلی مرتبط، اضافه کنید. در این آیتم از چک لیست نوشتن پست، لینک هایی به سایر پست ها و صفحات منتشر شده در سایت اضافه کنید به این صورت که هایپرلینک ها به سایر صفحات داخلی اضافه می شوند.
 18. لینک هایی به صفحات وب دیگری که کیفیت بالایی دارند، اضافه کنید. لینک های خارجی و ارتقا دهنده سئو به وب سایت های با کیفیت بالا اضافه کنید تا به منابع اعتبار و لینک بدهید.
 19. لینک های بیرونی را بگونه ای تنظیم کنید که در صفحه جدید باز شوند. لینک های خارجی در صفحه خود را بررسی کنید و بگونه ای تنظیم کنید که در پنجره جدیدی باز شوند تا کاربران در سایت شما بمانند حتی اگر روی لینکی به سایت دیگر کلیک کرده باشند.
 20. کار خود را با یک call-to-action تمام کنید. از آنجاییکه تمام پست های خوب با یک هدف مشخص در ذهن نوشته می شوند، پست خود را با یک call-to-action تمام کنید تا به خواننده بگویید می خواهید چه کاری برایتان انجام دهد.
 21. تیترهای بیشتری بنویسید. به تیتر خود برگردید و چند نمونه دیگر بنویسید تا عنوان قوی تری پیدا کنید. از بین گزینه های جدید، بهترین عنوان را انتخاب کنید. اطمینان حاصل کنید که کلمه کلیدی اصلی را در بردارد و مختصر و متقاعد کننده است. تیتر نهایی باید کمتر از ۶۰ کاراکتر باشد تا در سرچ، بطور کامل نمایش داده شود.
 22. برای به اشتراک گذاری اجتماعی بهینه سازی کنید. خواننده ها را تشویق کنید که پست شما را با ایجاد محتوای قابل اشتراک که شامل لینک های ClickToTweet، یادداشت و آیکن های به اشتراک گذاری اجتماعی می باشد، منتشر کنند.
 23. نسخه نهایی را ویرایش کنید. از یک چک لیست خود-ویرایش استفاده کنید تا غلط های املایی، نگارشی و تایپی را پیدا کنید. تا زمانیکه پست بصورت کامل ویرایش نشده است، آن را منتشر نکنید.
 24. سئوی صفحه را چک کنید. وقتی می خواهید پستی را منتشر کنید، با اجرای صفحه در On-Page SEO Checker الکسا، مطمئن شوید که هیچ یک از مراحل بهینه سازی سئو را فراموش نکرده اید.
۳۶ نکته مهم در ارتقاء SEO
36 Steps to Improve SEO
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب


هیچ نظری وجود ندارد