نیروگاه On-Grid (نیروگاه خورشیدی متصل به شبکه)

در مطالب قبلی به معرفی انرژی خورشیدی و بررسی سلول های خورشیدی پرداختیم. در این مطلب به معرفی و بررسی نیروگاه On-Grid خواهیم پرداخت.

بطور کلی سیستمهای فتوولتاییک با توجه کاربردشان به دو گروه دسته بندی میشوند:نیروگاه On-Grid

  • واحدهای فتوولتاییک متصل به شبکه(on-Grid)
  • واحدهای فتوولتاییک منفصل از شبکه (off-Grid)

 در این بخش می خواهیم واحدهای فتوولتایک on-Grid (نیروگاه On-Grid ) را بررسی کنیم:

به منظور تقویت شبکه ی سراسری برق و جلـوگیری از فشـار الکتریکـی وارده بـر نیروگـاه هـا در طـی روز، اسـتفاده از سیستم های فتوولتاییک متصل به شبکه سراسری برق به صورت متمرکز و یا غیرمتمرکز از جمله راه حل های ایـن مشـکل می باشد. امروزه سیستم های فتوولتاییک متصـل بـه شـبکه در بسـیاری از کشـورهای جهـان در واحـدهای کوچـک از ۱ کیلووات الی ۵ کیلووات در بام منازل مسکونی و در واحدهای بزرگتر به صورت نیروگاههای فتوولتاییک نصب و راه ا نـدازی شده است. از مزایای این سیستم میتوان به موارد زیر اشاره کرد: نیروگاه On-Grid

  •    نصب و راه اندازی آسان
  •   بازدهی بالا و عدم نیاز به تجهیزات جانبی پیچیده.
  •   عدم نیاز به باتری جهت ذخیره انرژی الکتریکی.
  •  مهمترین مزیت سیستم متصل به شبکه نسبت به نیروگاه خورشیدی مستقل از شبکه ، فروش و درآمد نیروگاه خورشیدی خانگی می باشد. فروش برق به شبکه سراسری و امکان افزایش تولید برق بدن محدودیت در آینده از دیگر مزیت های سیستم نیروگاه خورشیدی متصل به شبکه می باشد.

طراحی سیستم های فتوولتاییک متصل به شبکه، به گونه ای است که همزمان و به طور موازی با شبکه ی برق سراسـری توان تولید می نمایند.

یکی از اجزاء اصلی سیستمهای فتوولتاییک متصل به شبکه، مبدل الکترونیک قدرت است کـه بـرق DC تولیدی توسط آرایه های فتوولتاییک را متناسب با ولتاژ و فرکانس شبکه به برق AC تبدیل نموده و در صـورت عـدم نیاز، به طور خودکار انتقال نیرو را قطع مینماید.

برخی از این سیستم‌های برق خورشیدی به یک شبکه ی برق خارجی متصل هستند. جریان مستقیم خروجی ماژول‌های فتوولتائیک از طریق یک متناوب ساز متصل به شبکه (Grid-Tied Inverter) به جریان متناوب تبدیل می‌شود. متناوب سازهای استفاده شده در این سیستم‌ها باید قابلیت همزمان شدن (Synchronize) با برق شبکه‌ی سراسری را داشته باشند (در فرآیند همزمان شدن اختلاف فاز، سطح ولتاژ و فرکانس انرژی الکتریکی حاصل ازسیستم فتوولتائیک، با مشخصات ولتاژ شبکه سراسری برق تطبیق داده می‌شود).

در روز هنگامی که انرژی خورشید موجود است، توان خروجی سیستم فتوولتائیک به مصرف داخلی رسیده یا مستقیماً به شبکه فروخته می‌شود.

شب هنگام که انرژی خورشید موجود نیست، الکتریسیته از شبکه برق سراسری خریداری شده و برای تأمین بار سیستم استفاده می‌شود. در این روش علاوه بر تامین بخشی از انرژی الکتریکی مورد نیاز مصرف کننده، انرژی مازاد بر مصرف به شبکه سراسری برق تزریق می شود.

نیروگاه های خورشیدی (فتوولتائیک) متصل به شبکه ، در قالب خرید تضمینی برق و طی قراردادهای بلند مدت (۲۰ ساله) با سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهینه سازی مصرف انرژی (ساتبا) احداث و مورد بهره‌برداری قرار می گیرند . این نیروگاه ها از رنج چند کیلووات تا حداکثر ۲۵ مگاوات بوده و برای مقادیر بالاتر از ۲۵ مگاوات با اخذ مجوزهای خاص امکان پذیر می‌یاشد. برق تولیدی این نیروگاه‌ها به شبکه های برق تزریق شده ، بهای انرژی تولیدی در بازه های یک ماهه و دو ماهه توسط ساتبا به حساب سرمایه‌گذاران  واریز میگردد.

نیروگاه‌های خورشیدی با ظرفیت کمتر از ۱۰۰ کیلووات عمدتا بر روی پشت بام منازل یا کارگاه های صنعتی یا واحدهای تجاری نصب می‌شوند.

از این رو در محاسبه سرمایه‌گذاری مورد نیاز آنها هزینه‌ای برای تامین زمین منظور نمی‌شود که همین امر کاهش قابل توجه هزینه‌های سرمایه‌گذاری و همچنین هزینه‌های بهره‌برداری آنها را باعث شده است. در مقایسه با نیروگاه‌های مقیاس بزرگ انرژی تولیدی این نیروگاه‌ها ۳۰ درصد گرانتر خریداری می‌شود ضمن اینکه هزینه‌های تعمیرات و نگهداری آنها نیز نسبتا ناچیز و صرفا محدود به نظافت  پنل ها می‌شود. نیروگاه On-Grid

نیروگاه های خورشیدی مشروط به انشعاب

عقد قرارداد خرید تضمینی برق این نوع نیروگاه ها  مشروط به داشتن انشعاب برق می باشد . حداکثر ظرفیت قابل احداث در این طرح ۱۰۰ کیلووات بوده اما میزان دقیق آن بر حسب ظرفیت انشعاب برق تعیین می گردد.

قرارداد خرید برق این نیروگاه ها به صورت ۲۰ ساله بوده و توسط وزارت نیرو تضمین می گردد. در تمام طول دوره بهره برداری ، نرخ خرید پایه بر مبنای دو عامل تغییرات ارزی و نرخ تورم سالیانه بروز رسانی خواهد شد.

همچنین بعد از سال دهم ، ۳۰ درصد از بهای نرخ پایه قرارداد کسر خواهد شد

نیروگاه های خورشیدی مستقل از انشعاب

این نیروگاه های خورشیدی محدودیت های نیروگاه های بند بالا مبنی بر دارا بودن انشعاب برق معادل ظرفیت نصب شده را ندارند. همانند نیروگاه های ردیف بالا ، دوره قرارداد این نیروگاه ها ۲۰ ساله بوده اما در پایان سال دهم هیچ نرخ تعدیلی به قیمت پایه آنها اعمال نمی شود

چند نکته برای سرمایه گذاری در نیروگاه خورشیدی لازم است بدانیم.:

 استفاده از پنل خورشیدی مونوکریستال، نسبت به پنل های پلی کریستال، به اندازه ی حداقل ۲ و حداکثر ۵% راندمان کلی سیستم را بهبود می بخشد، پس به تنهایی نمی تواند معیاری کافی برای انتخاب پنل برای سیستم های خورشیدی باشد. در بحث نیروگاه خورشیدی، شما باید بسنجید که به چه قیمتی می خواهیم راندمان نیروگاه را با پنل مونوکریستال بالاتر ببریم. آیا شرایط آب و هوایی در انتخاب پنل خورشیدی تاثیر دارد؟ در محاسبات خود، بلند مدت را حتما به عنوان یک فاکتور مهم در نظر بگیرید، چرا که یک نیروگاه خورشیدی کارشناسی شده با تجهیزات با کیفیت، می تواند تا ۲۰ سال بدون هزینه نگهداری خاصی (به جز هزینه نگهبانی) کار کند؛

در چهارونیم سال اول، هزینه خود را بازگرداند و پس از آن سود آوری و برداشت از مزرعه. این را در نظر بگیرید؛ کسی که اکنون در مسیر انرژی خورشیدی سرمایه گذاری کند با کسی که دو سالِ دیگر این کار را انجام می دهد آیا برابرند؟ باید بدانید که اگر در نیروگاه خورشیدی تان، از پنل مونوکریستال به جای پلی کریستال بخواهید استفاده کنید؛ ۱٫چه میزان برق بیشتری تولید می شود و چه مقدار درامدتان افزایش می یابد ۲٫هزینه اضافی که می بایست برای این تصمیم پرداخت کنید چقدر است؟ ۳٫شرایط رطوبت، آب و هوایی و … را در نظر بگیرید.

در مطالب قبلی به معرفی انرژی خورشیدی و بررسی سلول های خورشیدی پرداختیم. در این مطلب به معرفی و بررسی نیروگاه On-Grid خواهیم پرداخت.بطور کلی سیستمهای

 یک گام به جلوتر بیایید و ببینید این کار بصورت واقعی چقدر به صرفه است.

البته که شما شرایط کسب کار در ایران در پنج سال اخیر و در چشم انداز پنج ساله را می توانید تحلیل کنید. شما دقیق نخواهید فهمید که باید سرمایه گذاری کنید یا خیر، مگر اینکه از کارشناسی که این کار را می شناسد، بخواهید راهنمایی تان کند. اگر پس از تحقیقات و پرس و جو، قانع شدید که در بازار ایران، انرژی خورشیدی می تواند سرمایه گذاری بلند مدت و خوبی باشد، آنگاه حتما هزینه کنید؛نه برای احداث نیروگاه، بلکه برای یک طرح توجیهی دقیق و هوشمندانه؛ از مقیاس نیروگاه، تجهیزات مدنظر و ساختگاه مدنظرتان.

برای انتخاب تجهیزات و به ویژه پنل های خورشیدی بهتر است منطقاً چند نکته را در نظر بگیرید؛ ضمانت یا گارانتی محصول، اطمینان از اصل بودن کالا، خدمات پس از فروش، مجری سیستم.

راندمان بالای نیروگاه خورشیدی تابعی از چند عنصر است؛ تجهیزات خورشیدی اعم از پنل، سازه و اینورتر متناسب با یکدیگر و شرایط آب و هوایی، رطوبت، زاویه تابش، شیب، مقاومت سازه در برابر رطوبت، باد، باران، دقت اندازه ها و غیره. همچنین برای افزایش اطلاعات خود در این خصوص می توانید به صفحه عوامل تاثیر گذار بر بازده پنل خورشیدی مراجعه کنید. در کنار همه این موارد آموزش ها و پشتیبانی از سیستم را نیز می بایست در نظر گرفت.

بازگشت سرمایه نیروگاه خورشیدی خانگی متصل به شبکه

مدت زمان لازم برای بازپرداخت سرمایه اولیه نصب نیروگاه را بازگشت سرمایه سیستم خورشیدی می گویند و مشابه بازده سرمایه گذاری می باشد. در طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی باید این مسئله به طور دقیق محاسبه شود و بازگشت سرمایه و درآمد نیروگاه خورشیدی در هر سال مشخص و معین باشد. در سیستم های تولید برق خانگی ، مدت زمان بازپرداخت سرمایه اولیه به   ۳ تا ۴ سال می رسد و بعد از این مدت یک انرژی پاک و رایگان در دسترس خواهد بود. همچنین با نصب نیروگاه خورشیدی خانگی ، ارزش ملک و خانه نیز بسیار بیشتر می شود. نیروگاه On-Grid

www.sepantadp.com

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب


هیچ نظری وجود ندارد