امنیت شهرهای هوشمند و دستگاه های IoT

شهرهای هوشمند و IOT عمدتا در فضای تحول دیجیتال حرف اصلی را بیان می کنند. تحول دیجیتال به رشد فناوری، مینیاتور سازی، مجازی سازی و پیوند بیو فناوری با فناوری اطلاعات طبقه بندی می شود. هدف از تحول دیجیتال حرکت به سمت بهبود سبک زندگی انسان است، یکی از بهترین نتایج تحول دیجیتال، شهر هوشمند است. دستگاه های (IoT (internet of things نیز بلوک های ساختمانی شهر هوشمند هستند. امنیت شهرهای هوشمند و امنیت اطلاعات به منظور محافظت از سطوح محرمانه ، یکپارچگی و در دسترس بودن خدمات و فرآیند اتوماسیون، نقش مهمی در فضای شهر هوشمند ایفا می کند.

بدیهی است که دستگاه های IoT زندگی انسان را آسان می کنند. به طور مثال هر شخص می تواند از محل کار خود با استفاده از تلفن هوشمندش درب منزل خود را که ۴۰ کیلومتر از مختصات جغرافیایی اش فاصله دارد باز کند. و یا  برق خانه خود را خاموش نماید، و یا در صورت وجود هرگونه دود در داخل خانه ، هشدار دریافت کند (آزمایشگاه های Nest). حتی می تواند گیاهان خود را آبیاری، یا در مزرعه خود بذر (Farmbot) بکارد. جزئیات دقیق در مورد منطقه ضربان قلب هر شخص، کالری سوزانده شده، اطلاعات تناسب اندام با کمک یک باند IoT در مچ دست در صفحه تلفن هوشمند نمایش داده می شود.

با همه این ها  نکات منفی نیز وجود دارد!

آلبرت انیشتین اظهار داشت: “رشد فناوری مانند تبر در دست جنایتکار پاتولوژیک است” رشد کنترل نشده و بدون دلیل و معقول ، همیشه راه را برای مسیر تخریب هموار می کند. IOT و شهر هوشمند از نظر فرصت تجاری همچنان باقی مانده است. بازار همچنان بدون استفاده است ، شرکت کنندگان جدید ، شرکت های نوپا اقدام به ایجاد سیل وسایل و دستگاه هایی می کنند که بدون تفکر به هم متصل هستند.

دستگاه های IoT بدون معماری امنیتی داخلی در حال پیشرفت هستند ، اگر سازنده معماری امنیتی را به صورت تراشه طراحی کند و در IOT تعبیه شود، قیمت غیرقابل کنترل می شود، به دلیل نیاز بازار، دستگاه های IoT بدون تراشه های امنیتی ، همچنان مقرون به صرفه و بسیار آسیب پذیر است. علاوه بر این ، دستگاه های IoT از لحاظ امنیتی به درستی آزمایش نمی شوند. یک دستگاه تناسب اندام بدون معماری امنیتی ، اطلاعات شخصی ، موقعیت مکانی و سلامت شما را در دنیای اینترنت قرار می دهد. Cherokee Jeep با دستگاه های ECU OBD IoT در انگلیس هک شده و جرایم سایبری کنترل جیپ را در دست گرفت و سعی در سقوط خودرو داشت. مثال هایی از این دست زیاد است.

هدف از تحول دیجیتال حرکت به سمت بهبود سبک زندگی انسان است، یکی از بهترین نتایج تحول دیجیتال، شهر هوشمند است. امنیت شهرهای هوشمند و امنیت اطلاعات ...

از این رو دستگاه های IoT نیازمند دیدگاه امنیت انسانی به همراه امنیت اطلاعات هستند همچنین باید محرمانه بودن ، در دسترس بودن و یکپارچگی نیز به این دیدگاه ها افزوده شود ، از آنجا که تحول دیجیتال در فناوری اطلاعات نقش دارد، کنترل امنیتی اطلاعات عادی باید برای دستگاه های IoT اجباری شود ، در غیر این صورت در ادامه زندگی انسان قصور شده است.

راننده قطار (قطار IoT) ، راننده تراموا (تراموا IoT ، رانندگی اتومبیل (IoT اتومبیل)) ، سیستم اعلام حریق ، سیستم اطفاء آتش ، سیستم آبرسانی ، حمل و نقل ، برنامه های کاربردی یکپارچه دولت ، سیستم روشنایی خیابان ، کنترل حمل و نقل، سیستم جرم و جنایت، همه چیز بخشی جدایی ناپذیر در شهرهای هوشمند خواهد بود. ضعف در دستگاه های IoT از نظر امنیت انسانی و امنیت اطلاعات، زندگی انسان را به خطر می اندازد.

حملاتی، مانند IoT Security-Side-Channel Attack ، کمتر روی اطلاعات تمرکز می کنند ، بلکه بیشتر بر نحوه ارائه اطلاعات متمرکز می شوند. آلبرت انیشتین گفت: “جهان مکانی خطرناک برای زندگی نیست ، نه به خاطر افراد شرور بلکه به دلیل افرادی که هیچ کاری در مورد آن انجام نمی دهند.” با توجه به چالش های موجود در این عرصه، توسعه دهندگان IoT باید در مرحله طراحی از تأیید اعتبار ، تأیید مجوز و رمزگذاری استفاده کنند و باید چارچوب تست امنیتی برای دستگاه های IOT معرفی شود. علاوه بر این ، سنجش سازگار با IoT Security باید برای همه دستگاه های IoT اجباری باشد.

بیشتر بخوانید:

www.sepantadp.com

www.karenkart.com

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب


هیچ نظری وجود ندارد