شهر هوشمند (Smart City)

اولین سوال این است که منظور از “شهر هوشمند (Smart City) ” چیست؟

 هیچ تعریف جهانی پذیرفته شده ای از یک شهر هوشمند (Smart City) وجود ندارد. شهر هوشمند برای جوامع مختلف، دارای معانی متفاوت است. بنابراین مفهوم سازی شهر هوشمند ، بسته به سطح توسعه ، تمایل به تغییر و اصلاح ، منابع و آرزوهای ساکنان شهر، از شهری به شهر دیگر و دیگر کشورها متفاوت است. یک شهر هوشمند در آسیا مفهوم متفاوتی نسبت به اروپا دارد. در ادامه تلاش کردیم تا تصویری کلی از یک شهر هوشمند ارائه دهیم:

شهرهای ما بزرگتر می شوند، زمان رفت و آمد طولانی تر می شود ، تأثیرات مخرب بر محیط زیست بیشتر می شود. چه کنیم؟ ما جاده های بزرگتری ایجاد می کنیم و اقدامات سختگیرانه ای برای محیط زیست انجام نمی شود. این یک چالش جهانی است. نیاز به راه حل های هوشمندانه تر برای مقابله با رشد انبوه جمعیت ، مهاجرت روستایی به شهری و کاهش منابع است.

پیش بینی می شود تا سال ۲۰۵۰، ۶۶٪ از جمعیت جهان در مناطق شهری زندگی کنند. این چالشی برای تامین منابع اصلی مردم مانند مواد غذایی سالم، آب تمیز و انرژی کافی و همچنین اطمینان از پایداری اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی خواهد بود.

راه حل های هیجان انگیز از تحقیق و توسعه در هوش مصنوعی ، واقعیت مجازی، و فناوری های نانو و زیست شناختی شروع می شوند. علم بینشی ایجاد می کند، مشکلات و فرصت های پیش بینی نشده را آشکار می کند.

آنچه شهرهای هوشمند انجام می دهند ایجاد بسترهایی برای سازماندهی، یافتن ایده های جدید، آزمایش آنها و ایجاد تغییرات مثبت در آنها است.

نیازمندی های اولیه شهر هوشمند (Smart City) :

  • هیچ شهری بدون برق هوشمند نخواهد بود

شهرها شامل سیستم های غول پیکر و زیر سیستم های بی شماری هستند. همه ی آنها برای جابجایی ها، جمع آوری داده ها و تبادل اطلاعات، به برق و سخت افزار وابسته هستند.

ساختن یک زیرساخت شهری کارآمد، بدون دسترسی به انرژی قابل اعتماد، تقریبا غیرممکن است.

  • شهرها نیاز به همکاری گسترده دارند

بسیاری از سازمان های مختلف برای کمک به هوشمند سازی شهرها، باید بیش از گذشته، همکاری کنند.

کمیته IEC Systems در شهرهای هوشمند در حال حاضر با همکاری بسیاری از سازمان های مختلف، نقشه های معماری و استانداردسازی را تهیه می کند. هدف، شناسایی و بستن شکاف ها و ایجاد استانداردهای بین المللی مربوط به بلوک های ساختمانی برای راه حل های اختصاصی است.

هیئت استراتژی IEC که مأمورین ارشد فناوری شرکت های برجسته بین المللی را گرد هم آورده است ، اخیراً کتاب سفید را با عنوان: “زیرساخت های سازگار برای شهرهای هوشمند با ثبات” برای راهنمایی برنامه ریزان شهر، رگولاتورها و سازمان های استانداردی که در حال تلاش برای توسعه ی هوشمندی بیشتر شهرها هستند، به چاپ رسانده است.

اولین سوال این است که منظور از "شهر هوشمند (Smart City) " چیست؟نیازمندی های اولیه شهر هوشمند (Smart City) هیچ تعریف جهانی پذیرفته شده ای از یک شهر هوشمند...

برخی از ویژگی های توسعه شهر هوشمند:

ارتقاء کاربری اراضی در تحولات مستقر در منطقه : برنامه ریزی برای «مناطق برنامه ریزی نشده» که شامل طیفی از فعالیت های سازگار و کاربری های زمین است تا کارایی آن کارآمدتر شود. کشورها در استفاده از زمین و قوانین انکشافی، انعطاف ایجاد می کنند تا بتوانند با تغییرات سازگار شوند.

مسکن : گسترش فرصت های مسکن برای همه.

ایجاد مکان هایی برای پیاده روی: کاهش احتقان، آلودگی هوا ، تقویت اقتصاد محلی ، تداخلات متقابل و اطمینان از امنیت. ایجاد و مرمت جاده ها برای وسایل نقلیه و وسایل حمل و نقل عمومی، عابران پیاده و دوچرخه سواران و ارائه خدمات اداری لازم در فاصله پیاده روی یا دوچرخه سواری.

حفظ و توسعه فضاهای باز: پارک ها ، زمین های بازی و فضاهای تفریحی به منظور ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان توسعه یافته، تأثیر گرمای شهری در مناطق کاهش می یابد و به طور کلی تعادل زیست محیطی برقرار می گردد.

ترویج انواع گزینه های حمل و نقل: توسعه جهت یابی ترانزیت (TOD) ، حمل و نقل عمومی و جابجایی معلولین.

هویت بخشیدن به شهرها : هویت هر شهر بر اساس فعالیت اصلی اقتصادی آن، مانند غذاهای محلی ، بهداشت ، آموزش ، هنر و صنایع دستی ، فرهنگ ، کالاهای ورزشی ، مبلمان، پارچه ، لبنیات و غیره تعیین می شود.

به طور کلی منظور از یک شهر هوشمند، همیشه مربوط به فناوری نیست ، بلکه مربوط به تحول است.

یک شهر هوشمند به فرد این امکان را می دهد که در محیط خود، خودکفا شود و به شکلی که کمترین منابع را مصرف کند، نیازهای فردی و جمعی خود را برآورده سازد.

بیشتر بخوانید:

www.sepantadp.com

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب


هیچ نظری وجود ندارد