انرژی خورشیدی منبع انرژی تجدیدپذیر رایگان و فراوان

مصرف منابع تجدید ناپذیر مثل نفت، گاز و زغال سنگ به شدت در حال بالا رفتن است اما بالاخره زمانی می رسد که باید به دنبال منبع انرژی تجدیدپذیر مثل انرژی خورشیدی، بادی و یا زمین ‌گرمایی برویم. با اینکه بسیاری از کشورها، استفاده از انرژی خورشیدی را به طور گسترده ای شروع کرده اند اما برای اینکه بتوانند همه ی نیازهای روزانه شان به انرژی را با همین منبع تامین کنند راه درازی در پیش دارند. مهمترین فایده انرژی خورشیدی این است که هیچ آلودگی ای تولید نمی کند و یکی از تمیزترین منابع انرژی است. انرژی خورشیدی، منبع تجدید پذیر انرژی است، نیاز به نگهداری کمی دارد و استفاده از آن هم آسان است.

 • انرژی خورشیدی یک منبع انرژی کاملا رایگان و فراوان است.منبع انرژی تجدیدپذیر
 • انرژی خورشیدی که از نور و گرمای زیادی تشکیل شده می تواند با تکنولوژی های مدرنی مثل فتوولتاییک، فتوسنتز مصنوعی، معماری خورشیدی و… مهار شود.
 • تکنولوژی خورشیدی به دو بخش فعال و غیر فعال تبدیل می شود. پنل های فتوولتاییک و کلکتورهای گرمایی خورشیدی، که انرژی خورشیدی را مهار می کنند نمونه هایی از تکنولوژی خورشیدی فعال هستند.منبع انرژی تجدیدپذیر
 • سیستم های گرمایش آب، برای گرم کردن آب از انرژی خورشیدی استفاده می کنند به طوری که در بعضی از جاهای دنیا، ۶۰ تا ۷۰ درصد آب  گرم مصرفی توسط گرمای خورشید تولید می شوند.
 • تولید برق یکی از هیجان انگیزترین کاربردهای انرژی خورشیدی است در این روش پرتوهای بزرگ خورشید با استفاده از لنز و آینه به پرتوهای کوچکتر تبدیل می شوند.
 • فرآیند شیمیایی خورشیدی به عنوان یک منبع انرژی شیمیایی، جایگزین سوخت های فسیلی می شوند و می توانند انرژی خورشیدی را قابل ذخیره و قابل حمل کنند. فتوسنتز می تواند انواع مختلفی از سوخت ها را به وجود بیاورد به طوری که تکنولوژی تولید هیدروژن بخش مهمی از تحقیقات علمی را در بر می گیرد.
 • انرژی خورشیدی هیچ آلودگی و یا تاثیرات مخربی روی محیط زیست ندارد و از نظر زیست محیطی کاملا قابل قبول است.
 • انرژی خورشیدی یکی از پرمصرف ترین منابع تجدید پذیر انرژی است و از تکنولوژی انرژی تجدید پذیر برای تبدیل انرژی خورشیدی به برق استفاده می شود.
 • کشورهای مختلفی که ماموریت های فضایی انجام می دهند برای سوخت سفینه از انرژی خورشیدی استفاده می کنند.
 • انرژی خورشیدی منبعی کاملا قابل اعتماد است. منبع انرژی تجدیدپذیر
 • با پیشرفت تحقیقات علمی، انرژی خورشیدی در آینده ارزان تر و کارآمدتر می شود.
 • می توان گفت انرژی خورشیدی به خاطر پتانسیل بالا و فواید بلند مدت، مهمترین منبع انرژی تجدید پذیر است.
 • هر متر مربع در زمین، ۱,۳۶۶ وات انرژی از خورشید دریافت می کند.
 • بزرگ ترین نیروگاه انرژی خورشیدی دنیا در بیابان «موهاوی» در کالیفرنیا قرار گرفته و حدود ۴۰۵ هکتار مساحت دارد.

نیروگاه های خورشیدی به دو دسته سامانه های منفصل از شبکه برق و نیروگاه خورشیدی متصل به شبکه برق تقسیم می شوند. اگر بخواهیم برق تولیدی از پنل خورشیدی را به شبکه برق تزریق نماییم باید یک نیروگاه های متصل به شبکه On-grid نیروگاه های متصل به شبکه  احداث کنیم. توان این نیروگاه ها معمولا از ۵ کیلووات تا چند صد مگاوات می باشد. توان گفته شده مربوط به توان نامی کل پنل خورشیدی های استفاده شده در نیروگاه خورشیدی است. نیروگاه خورشیدی متصل به شبکه از نظر ساختاری تفاوت هایی با نیروگاه های منفصل از شبکه دارد.

احداث نیروگاه خورشیدی متصل به شبکه چه سودی دارد؟

دولت ایران در برنامه ای برق تولید شده از نیروگاه های تجدیدپذیز مانند خورشیدی را طی یک قرارداد ۲۰ ساله از تولید کنندگان خریداری می نماید.

اما به طور خلاصه مهمترین بندهای این قرارداد به شرح ذیل می باشد:

 • قرارداد ۲۰ ساله و بر اساس قیمت پایه کنونی می باشد.
 • در این قرارداد ضریب تعدیل با فرمول زیر محاسبه خواهد شد. برای توضیح ضریب تعدیل مثالی می زنیم. به عنوان مثال اگر قیمت خرید برق تضمینی ۱۰۰۰ تومان باشد و اگر ضریب تعدیل ۱۰ درصد باشد، آنگاه قیمت خرید برق تضمینی ۱۱۰۰ تومان خواهد شد. این بند به نفع سرمایه گذار خواهد بود.

 • فاکتور a بین ۰٫۲۵ تا ۰٫۷۵ می باشد.
 • قیمت خرید برق تضمینی پس از ۱۰ سال پس از اعمال ضریب های تعدیل هر چه قدر که شده بود، در سال یازدهم در عدد ۰٫۷ ضرب خواهد شد و پس از آن دوباره به حالت قبل تا سال بیستم ادامه می یابد. به عنوان مثال در حال حاضر قیمت پایه برای نیروگاه های زیر ۲۰ کیلووات ۱۰۴۰ تومان است. اگر در سال دهم با اعمال ضریب های تعدیل به ۲۲۰۰ تومان برسد در سال یازدهم به بعد ابتدا با ضرب در عدد ۰٫۷ قیمت خرید برق تضمینی نیروگاه خورشیدی عدد ۱۵۴۰ تومان خواهد بود و سپس دوباره ضریب های تعدیل مانند قبل اعمال خواهد شد.
 • باید متوجه باشیم که یک نیروگاه خورشیدی در حقیقت یک نوع سرمایه گذاری به حساب می آید. همان طور که در هر سرمایه گذاری تمام جوانب کار سنجیده می شود در این نوع از سرمایه گذاری نیز باید تمام جوانب محاسبه گردد.

مهمترین مزیت سیستم متصل به شبکه نسبت به نیروگاه خورشیدی مستقل از شبکه ، فروش و درآمد نیروگاه خورشیدی خانگی می باشد. فروش برق به شبکه سراسری و امکان افزایش تولید برق بدن محدودیت در آینده از دیگر مزیت های سیستم نیروگاه خورشیدی متصل به شبکه می باشد.

شایعترین دلیل نصب نیروگاه خورشیدی خانگی متصل به شبکه ، بازپرداخت زود هنگام سرمایه اولیه و فروش برق مازاد می باشد. هنگامی که سیستم نیروگاه خورشیدی خانگی کار می کند ، بعد از گذشت زمان بازپرداخت انرژی برق تولیدی به صورت رایگان است و هزینه های جاری تعمیر و نگهداری نیز در حد صفر می باشد.

منبع انرژی تجدیدپذیر – سلول‌های خورشیدی: عملکرد و انواع

سلول خورشیدی مؤلفه‌ی اصلی پنل خورشیدی است. گاهی به آن‌ها سلول‌های فتوولتائیک یا سلول‌های PV هم گفته می‌شود. این سلول‌ها با جذب نور خورشید، برق تولید می‌کنند. نام PV از فرآیند تبدیل نور (فوتون‌ها) به برق (ولتاژ) گرفته شده است که به آن اثر PV هم گفته می‌شود.

سلول‌های خورشیدی از مواد نیمه‌رسانا ساخته‌ شده‌اند که متداول‌ترین نوع آن کریستالین سیلیکون است.

نسل دوم سلول‌های خورشیدی، سلول‌های نواری(Thin film) هستند که از سیلیکون آمورفوس یا مواد غیرسیلیکونی مثل کادمیوم تلورید تشکیل شده‌اند.

نسل سوم سلول‌های خورشیدی علاوه بر سیلیکون از انواع مواد جدید ازجمله مرکب‌های خورشیدی و با استفاده از فناوری‌های معمولی پرینت، رنگ‌های خورشیدی و پلاستیک‌های رسانا ساخته می‌شوند.

مصرف منابع تجدید ناپذیر مثل نفت، گاز و زغال سنگ به شدت در حال بالا رفتن است اما بالاخره زمانی می رسد که باید به دنبال منبع انرژی تجدیدپذیر مثل انرژی

سازوکار تولید انرژی

پنل‌های خورشیدی PV، برق جریان مستقیم (DC) را تولید می‌کنند. در برق DCالکترون‌ها از یک‌جهت دور مدار به جریان درمی‌آیند. به‌عنوان یک مثال از جریان DC می‌توان به تقویت لامپ با یک باتری اشاره کرد. الکترون‌ها از قطب منفی باطری حرکت کرده از لامپ عبور می‌کنند و مجددا به قطب مثبت بازمی‌گردند.

مصرف منابع تجدید ناپذیر مثل نفت، گاز و زغال سنگ به شدت در حال بالا رفتن است اما بالاخره زمانی می رسد که باید به دنبال منبع انرژی تجدیدپذیر مثل انرژی

عملکرد اینورتر

مبدل خورشیدی، برق DC را از آرایه‌ی خورشیدی دریافت کرده و آن را به برق AC تبدیل می‌کند. معکوس‌کننده‌ها مغزهای سیستم به شمار می‌روند. مبدل‌ها در کنار تبدیل توان DC به AC، وضعیت سیستم ازجمله ولتاژ و جریان موجود در مدارهای AC و DC، تولید انرژی و ردیابی حداکثر توان را هم نمایش داده و از خطا جلوگیری می‌کنند.

باتری

درساعات شب و در زمان هایی که از برق تولیدی پنلها استفاده نمی شود. انرژی تولید شده توسط سیستم فتوولتائیک درباتری های سولار ذخیره شده و در زمان های دیگر مصرف خواهد شد.

کشاورزی و باغبانی

 صنعت کشاورزی و باغبانی به‌دنبال بهینه‌سازی انرژی خورشیدی دریافتی و افزایش بهره‌وری واحدها است. انرژی خورشیدی علاوه بر پرورش در دیگر کاربردهای کشاورزی مثل پمپ کردن آب نقش دارد. گلخانه‌ها هم نور خورشید را به گرما تبدیل می‌کنند. در این شرایط امکان پرورش بسیاری از محصولات به‌صورت طبیعی فراهم می‌شود. منبع انرژی تجدیدپذیر

پمپ آب خورشیدی – منبع انرژی تجدیدپذیر

پمپ آب خورشیدی می تواند برای جاهایی که دسترسی به برق ندارند، آب فراهم کند. معمولا این مکان ها برای تامین آب به نیروی حیوانی یا انسانی و موتورهای دیزلی اتکا دارند. پمپ آب خورشیدی می تواند جایگزین سیستم های پمپ امروزه شوند و در نتیجه هم مزایای اجتماعی-اقتصادی و هم مزایای دیگر دارند. آبی که توسط پمپ آب خورشیدی فراهم می شود، می تواند برای آبیاری، تامین آب دام و آب آشامیدنی استفاده شود. یک سیستم پمپ آب خورشیدی در واقع یک سیستم پمپ الکتریکی است که با چند پنل وی، برق تولید می کند. معمولا یک سیستم پمپ خورشیدی شامل تعدادی پنل خورشیدی می شود که نیروی یک موتور الکتریکی را تامین می کند و موتور هم به نوبه ی خود  به پمپ سطحی نیرو می دهد. آب ممعمولا از سطح زمین یا رودها به منبع ذخیره پمپاژ می شود.منبع انرژی تجدیدپذیر

روشنایی خورشیدی معابر

منبع انرژی تجدیدپذیر – کاربردهای سیستم های روشنایی خورشیدی:

 1. روشنایی معابرو خیابان ها و بزرگراه ها
 2. روشنایی محوه های باز
 3. روشنایی میادین شهری
 4. روشنایی محوه پارکینگ ها
 5. روشنایی ایستگاه های اتوبوس
 6. روشنایی پیاده روها
 7. روشنایی مراکز خدمات رسانی
 8. روشنایی پارک ها و محوطه های بازی
 9. روشنایی سواحل دریاها

ویژگی های سیستم های روشنایی خورشیدی- منبع انرژی تجدیدپذیر

 1. عدم نیاز به برق و احداث و یا گسترش خطوط برق
 2. صفر شدن هزینه برق مصرفی
 3. نصب سریع و آسان
 4. عدم نیاز به تعمیر و نگهداری تجهیزات
 5. عملکرد کاملا اتوماتیک
 6. قابلیت اطمینان بسیار بالا
 7. طول عمر بالا

تابلوی تبلیغاتی خورشیدی

تابلو تبلیغات خورشیدی به نوعی از تابلو تبلیغات خیابانی گفته می شود که انرژی الکتریکی مصرفی پرژکتور های آن از طریق پنل های خورشیدی تامین می شود. از این تابلو ها می توان برای کاهش مصرف انرژی الکتریکی و نیز مکان هایی که دسترسی به انرژی الکتریکی محدود می باشد استفاده نمود. سیستم الکتریکی این تابلو ها از یک یا چند پنل خورشیدی تشکیل شده است که در طول روز انرژی الکتریکی مورد نیاز تابلو را در باتری خورشیدی ذخیره می کند و در طول شب که نور خورشید در دسترس نمی باشد، انرژی الکتریکی تابلو از طریق باتری های خورشیدی تامین می گردند.منبع انرژی تجدیدپذیر منبع انرژی تجدیدپذیر

معدن خورشیدی- منبع انرژی تجدیدپذیر

صنعت معدنکاری با تولید کانی ها،مواد باارزش و ایجاد اشتغال نقش غیرقابل انکاری را در توسعه ی صنعتی و اجتماعی یک کشور ایفا مینماید. اما با این وجود صنعت معدنکاری در افکار عمومی با چالش هایی روبه رو است که جهت ادامه فعالیت های خود نیازمند یک بازنگری کلی در فعالیت های خود میباشد. ازجمله مشکلاتی که این صنعت با آن روبهرو است عبارت اند از مصرف بالای انرژی در معادن، آلودگی های مخرب زیست محیطی و تخریب زمین. در این راستا کشورهای توسعه یافته با استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و پاک بطور چشم گیر و موفقیت آمیزی بر این مشکلات غلبه کردهاند. در بسیاری موارد با ایجاد یک نیروگاه انرژی خورشیدی در محل فعالیت معادن و یا مناطق مجاور آن، علاوه بر تامین انرژی معادن، میتوان بهعنوان یک رویکرد مناسب در بحث بازسازی معادن پس از اتمام فعالیت معادن به آن نگریست. منبع انرژی تجدیدپذیر

از ویژگی هایی که میتوان انرژی خورشیدی را نسبت به موتور برق ارجعیت دانست به شرح زیر است:

استفاده از انرژی خورشیدی ، فعالان معادن را از استفاده موتور برق جهت تامین برق اتاق های استراحت و نیز تجهیزات رفاهی بی نیاز می سازد.

مزایا:

 • بدون هیچ گونه آلایندگی زیست محیطی
 • بدون هیچ گونه سر و صدا
 • بدون استهلاک مکانیکی
 • بدون نیاز به سوخت
 • کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری ژنراتورها و تجهیزات مولد برق به طور چشمگیری
 • قابلیت ارتقا ظرفیت توان برق به هر میزان
 • ماژولار بودن تجهیزات خورشیدی( قابلت تغییر و توسعه)
 • بازگشت اصل سرمایه ی اولیه پس از دوسال
 • عدم نیاز به اپراتور تاسیسات جهت حفظ و نگهداری
 • ضمانت بالای تجهیزات خورشیدی
 • استفاده از انرژی پاک و کاملا ارزان خورشیدی و تامین انرژی برق

رقابت‌پذیری در عرضه محصولات معدنی علاوه بر اینکه از عوامل مختلفی همچون حمل‌ونقل و تجهیزات و… تاثیر می‌گیرد تحت‌تاثیر عامل مهم انرژی نیز قرار دارد،

راه‌حل تامین انرژی معادن پراکنده، انرژی خورشیدی

آبگرمکن خورشیدی- منبع انرژی تجدیدپذیر

آبگرمکن خورشیدی انرژی خود را از خورشید می گیرد و با آن انرژی آب را گرم می کنند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی برای آن که در مصرف سوخت صرفه جویی شود یکی از بهترین انواع آبگرمکن ها می تواند آبگرمکن خورشیدی و استفاده از آن باشد.

این نوع آبگرمکن ها دارای مخزن پر فشار می باشند که باعث می شود تحمل آب شهر را داشته باشند. مخازن این نوع آبگرمکن ها به طور مستقیم به آب شهر وصل می شوند و مصرف کننده می تواند از آب گرم پر فشار استفاده کند. اتصال آّب گرم به لوله های آب ساختمان بلا مانع است و می توان خروجی آب گرم را به آب گرم مصرفی، پیش گرم موتورخانه یا پیش گرم پکیج وصل کرد.منبع انرژی تجدیدپذیر

انواع آبگرمکن خورشیدی از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه هستند و شما می توانید با استفاده از نیروی طبیعی انرژی مورد نظر آنها را تهیه کنید. در کشورهای پیشرفته از این نوع آبگرمکن ها استقبال بالایی می شود.

طرز کار آبگرمکن خورشیدی- منبع انرژی تجدیدپذیر

مهم ترین قسمت هر سیستم خورشیدی، کلکتور‌ می ­باشد که با جذب انرژی تابشی وروردی از خورشید و تبدیل آن به حرارت، این حرارت را به سیالی که داخل کلکتور جریان دارد، انتقال می­ دهد. بنابراین انرژی خورشیدی جمع شده، به وسیله ی سیال در گردش به صورت مستقیم برای تولید آب داغ منتقل می شود.

پک های سیار خورشیدی- منبع انرژی تجدیدپذیر

پک سیار خورشیدی تولید داخل و خارجی

می توانید سولار پنل این دستگاه را برای همیشه در مسیر نور خورشید نصب کنید و سیم آنرا به دستگاه های داخل خانه یا چادر گذاشته اید وصل کنید.تا هنگام روز پنل از طریق تبدیل انرژی خورشید باری داخلی را شارژ کند و شما یا همراهان و اطرافیان شما همان لحظه میتوانید موبایل خودتان را شارژ کنید یا شب هنگام از برق یا روشنایی لامپ های این کیت سولار بهره ببرید.

دوربین های خورشیدی

یکی از کاربرد های انرژی خورشیدی، به کار بردن آن در دوربین های مدار بسته می باشد. این دوربین ها در شرایطی که دسترسی به برق محدود است یا امکان برق کشی نیست، کاربرد دارد.

یکی از مزایای این دستگاه ها کم شدن و به طور کامل حذف شدن هزینه کابل و کابل کشی آن می باشد که باعث پایین رفتن هزینه ی نهایی آنها می شود.

باید توجه داشت که یکی از مهمترین دلایل خرید و استفاده از دوربین مدار بسته خورشیدی عمر طولانی و ماندگاری بالای این دوربین‌ ها است. عمر متوسط این نوع سیستم امنیتی ۱۰ سال است. علاوه بر تمامی مزایای بیان شده، این نوع سیستم ها دوست‌دار محیط زیست هستند.

اجزای دوربین های مدار بسته ی خورشیدی – منبع انرژی تجدیدپذیر:

پنل خورشیدی

منبع ذخیره انرژِی

دوربین

شارژر کنترلر خورشیدی

نصب این دوربین ها در ویلا ها باغ ها و یا منطقه های دور افتاده که دسترسی به برق آن محدود و یا سخت می باشد، مقرون به صرفه و کارامد است.

نیروگاه‌های مطرح خورشیدی ایران

ایران باوجود ۳۰۰ روز آفتابی از مجموع ۳۶۵ روز سال در بیش از دوسوم مساحت خود و متوسط تابش ۴/۵ تا ۵/۵ کیلووات ساعت بر مترمربع در روز یکی از کشورهای با پتانسیل بالا درزمینه‌ی انرژی خورشیدی است. طبق مطالعاتی که مرکز هوافضای آلمان (DLR) انجام داده، در مساحتی بیش از ۲۰۰۰ کیلومترمربع، امکان نصب بیش از ۶۰ هزار مگاوات نیروگاه حرارتی خورشیدی وجود دارد. منبع انرژی تجدیدپذیر

بنا به گزارش وزارت نیرو خلاصه‌ای از فعالیت‌های انجام شده در حوزه‌ی خورشیدی به این شرح است:

پیش‌ از این در سال ۲۰۱۰ نیروگاه سیکل ترکیبی خورشیدی یزد به‌عنوان هشتمین نیروگاه بزرگ خورشیدی جهان شناخته شده بود. اولین بار بود که نیروگاهی از ترکیب انرژی خورشید و گاز طبیعی در جهان استفاده می‌کرد. این نیروگاه با دانش متخصصان ایرانی ساخته شده است و مجموع ظرفیت آن در زمان بهره‌برداری و در شرایط ایزو به ۳۰۸ مگاوات می‌رسید.

مصرف منابع تجدید ناپذیر مثل نفت، گاز و زغال سنگ به شدت در حال بالا رفتن است اما بالاخره زمانی می رسد که باید به دنبال منبع انرژی تجدیدپذیر مثل انرژی

مزایا انرژی خورشیدی

با تهدید فزاینده‌ی تغییرات آب و هوایی بر اثر نشر بیش‌ازاندازه‌ی کربن، بسیاری از کشورها به‌دنبال جایگزین‌های انرژی تمیز برای سوخت‌های فسیلی سنتی خود هستند. از میان تمام جایگزین‌های انرژی، انرژی خورشیدی بیشترین هزینه را داشته است. بااین‌حال، با درنظر گرفتن مزایا و معایب و کاهش ۸۰ درصدی قیمت پنل‌های خورشیدی در پنج سال گذشته، انرژی خورشیدی آینده‌ی درخشانی خواهد داشت. ازجمله مزایای این انرژی می‌توان به موارد زیر اشاره‌ کرد:

پایداری

انرژی خورشیدی جایگزین پایداری برای سوخت‌های فسیلی به شمار می‌رود. با‌اینکه سوخت‌های فسیلی تاریخ انقضا دارند؛ اما انرژی خورشید حداقل چند میلیارد سال در دسترس خواهد بود. علاوه براین، هرروز ۷۳ هزار تراوات انرژی خورشید به سطح زمین می‌رسد که ۱۰٬۰۰۰ برابر بیشتر از مصرف روزانه‌ی انرژی در کل جهان است. برای استفاده از این منبع انرژی عظیم تنها لازم است فناوری‌ موردنیاز آن پیاده‌سازی شود. منبع انرژی تجدیدپذیر

تأثیر کم بر محیط

تأثیر انرژی خورشیدی بر محیط در مقایسه با سوخت‌های فسیلی، بسیار کمتر است. این انرژی گاز گلخانه‌ای منتشر نمی‌کند زیرا فناوری مربوط به آن نیاز به احتراق سوخت ندارد. اگرچه نیروگاه‌های گرمایی خورشیدی (CSP) به دلیل مصرف آب و بر اساس نوع فناوری به‌کاررفته، نسبتا غیربهینه هستند، استفاده از فناوری مناسب می‌تواند بازدهی را افزایش دهد برای مثال سلول‌های خورشیدی فتوولتائیک (PV) برای تولید برق نیازی به آب ندارند.

استقلال انرژی

ازآنجاکه نور خورشید در اغلب کشورهای دنیا فراوان است، بنابراین می‌تواند هر کشوری را به یک تولید‌کننده‌ی انرژی بالقوه تبدیل کند و وابستگی کشورها به انرژی را کاهش دهد و از طرفی امنیت آن‌ها را افزایش دهد. انرژی خورشیدی تنها در سطح ملی امنیت و استقلال را افزایش نمی‌دهد؛ بلکه در مقیاس‌های کوچک‌تر برای مثال با نصب پنل‌های خورشیدی روی بام خانه‌ها هم می‌توان نیروی برق موردنیاز هر خانوار را تأمین کرد.

بااینکه فناوری خورشیدی معایبی دارد و در بعضی بازارها پرهزینه است، اما جایگزین بسیار مناسبی برای سوخت‌های فسیلی است. مشکلات هزینه با پیشرفت‌های آینده‌ی فناوری در افزایش بازدهی و ظرفیت ذخیره‌سازی قابل‌حل هستند. با درنظر گرفتن سودهای بالقوه‌ی برداشت گرما و نور خورشید، انگیزه‌ برای توسعه‌ی آینده‌ی انرژی خورشیدی بالا خواهد رفت.

 

www.sepantadp.com

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب


هیچ نظری وجود ندارد