امنیت شبکه چیست؟

امنیت شبکه فعالیتی است که برای محافظت از قابلیت ها و یکپارچگی شبکه و داده های شما طراحی شده است. این فعالیت شامل فن آوری های سخت افزاری و نرم افزاری است. امنیت موثر شبکه، دسترسی به شبکه را مدیریت می کند، تهدیدات مختلف را هدف قرار داده و آنها را از ورود یا گسترش در شبکه متوقف می سازد.

امنیت شبکه چگونه کار می کند؟

امنیت شبکه، چندین لایه دفاعی در لبه و شبکه را ترکیب می کند. هر لایه امنیتی شبکه، سیاست ها و کنترل هایی را اعمال می کند. کاربران مجاز به منابع شبکه دسترسی پیدا می کنند، اما از دسترسی های مخرب، سوء استفاده و تهدید جلوگیری می شود.

ضرورت امنیت شبکه

نحوه زندگی، کار، بازی و یادگیری همه ما تغییر کرده است. هر سازمانی که می خواهد خدماتی را به مشتریان و کارمندان ارائه دهد باید از شبکه خود محافظت کند. امنیت شبکه، همچنین در محافظت از اطلاعات اختصاصی در برابر حمله کمک می کند.

امنیت شبکه فعالیتی است که برای محافظت از قابلیت ها و یکپارچگی شبکه و داده های شما طراحی شده است. این فعالیت شامل فن آوری های سخت افزاری و نرم ...

انواع امنیت شبکه :

 • کنترل دسترسی

هر کاربری نباید به شبکه شما دسترسی داشته باشد. برای جلوگیری از ورود مهاجمان احتمالی، ابتدا باید هر کاربر و هر دستگاه شناسایی شود و سپس سیاست های امنیت، اعمال گردد. همچنینی میتوانید دسترسی برخی دستگاه ها را محدود نمایید. این فرآیند را کنترل دسترسی به شبکه (NAC) می نامند.

 • نرم افزار آنتی ویروس

“بدافزار” ها، شامل ویروس ها ، کرم ها ، Trojan ها ، باج افزارها و نرم افزارهای جاسوسی هستند. گاهی شبکه آلوده به بدافزارها می شود اما آنها برای روزها یا حتی هفته ها بدون فعالیت می مانند. آنتی ویروس های قوی نه تنها پس از نصب شبکه را اسکن می کنند، بلکه پس از بررسی مداوم فایل ها برای یافتن ناهنجاری ها، بدافزارها را حذف و آسیب ها را رفع می نمایند.

 • امنیت برنامه

هر نرم افزاری که برای یک سازمان استفاده می شود، خواه تولید خود سازمان یا خریداری شده از غیر، باشد، ممکن است دارای آسیب پذیری و یا حفره هایی باشد که مهاجمان می توانند از آنها برای نفوذ به شبکه استفاده کنند. امنیت برنامه شامل سخت افزار، نرم افزار و فرآیندی است که برای بستن آن حفره ها استفاده می شود.

 • تحلیل رفتاری

برای تشخیص رفتار غیر طبیعی شبکه، باید بدانید که رفتار عادی به چه صورت است. ابزارهای تحلیل رفتاری به طور خودکار فعالیت های ناهنجار را تشخیص می دهند.

 • پیشگیری از، از دست دادن داده ها

سازمان ها باید اطمینان حاصل کنند که کارکنان آنها اطلاعات حساس را به خارج از شبکه ارسال نمی کنند. فن آوری های جلوگیری از، از دست دادن داده ها یا DLP می توانند افراد را از آپلود، ارسال و یا حتی چاپ اطلاعات مهم به روشی نا امن متوقف سازند.

 • امنیت ایمیل

ایمیل یک تهدید جدی برای امنیت شبکه است. مهاجمان از اطلاعات شخصی و تاکتیک های مهندسی برای فریب گیرندگان و ورود آنها به سایت های بدافزاری استفاده می کنند. یک برنامه امنیتی ایمیل، حملات ورودی را مسدود کرده و پیام های خروجی را کنترل می کند تا از، از دست رفتن داده های حساس جلوگیری کند.

 • فایروال ها

فایروال ها سدی بین شبکه داخلی و شبکه های خارجی مانند اینترنت ایجاد می کنند. آنها از مجموعه ای قوانین تعریف شده برای مجاز یا مسدود کردن ترافیک استفاده می کنند. فایروال می تواند سخت افزار ، نرم افزار یا هر دو باشد.

امنیت شبکه فعالیتی است که برای محافظت از قابلیت ها و یکپارچگی شبکه و داده های شما طراحی شده است. این فعالیت شامل فن آوری های سخت افزاری و نرم ...

 • سیستم های پیشگیری از نفوذ

یک سیستم پیشگیری از نفوذ (IPS) برای جلوگیری از حملات ، ترافیک شبکه را بررسی می کند. این سیستم ها نه تنها فعالیت های مخرب را مسدود می کنند، بلکه پیشرفت فایل های مشکوک و بدافزارها را در شبکه پیگیری نموده تا از شیوع مجددشان جلوگیری کنند.

 • امنیت دستگاه تلفن همراه

مجرمان سایبری زیادی دستگاه ها و برنامه های تلفن همراه را هدف قرار می دهند. طی چند سال آینده ، ۹۰ درصد سازمان های فناوری اطلاعات ممکن است از برنامه های سازمانی در دستگاه های تلفن همراه شخصی شان استفاده کنند. البته باید کنترل شود که کدام دستگاه ها می توانند به شبکه دسترسی پیدا کنند. همچنین برای حفظ حریم خصوصی ترافیک شبکه، باید اتصالات آنها پیکربندی شود.

 • تقسیم بندی شبکه

نرم افزار تقسیم بندی، ترافیک شبکه را در طبقه بندی های مختلف قرار داده و اجرای سیاست های امنیتی را آسان تر می کند. در حالت ایده آل، طبقه بندی ها بر اساس ماهیت نقطه پایانی است، نه آدرس های IP اختصاصی. بنابراین می توان سطح دسترسی را بر اساس نقش، مکان و موارد دیگر اختصاص داد تا سطح دسترسی مناسب به افراد مناسب داده شود.

 

 • اطلاعات امنیتی و مدیریت رویداد

محصولات(Security information and event management) SIEM اطلاعاتی را که کارکنان امنیتی برای شناسایی و پاسخ به تهدیدها لازم دارند جمع آوری می کنند. این محصولات به اشکال مختلفی از جمله لوازم فیزیکی و مجازی و نرم افزار سرور عرضه می شوند.

 • VPN

یک شبکه خصوصی اغلب از طریق اینترنت اتصال شبکه را رمزگذاری می کند. به طور معمول، VPN از IPsec یا Secure Sockets Layer برای تأیید صحت ارتباط بین دستگاه و شبکه استفاده می کند.

 • امنیت وب

یک راه حل امنیتی، استفاده از وب کارکنان را کنترل می کند، تهدیدات مبتنی بر وب را مسدود کرده و دسترسی به وب سایت های مخرب را سلب می کند. “امنیت وب” همچنین به اقداماتی که برای محافظت از وب سایت انجام می شود، اشاره دارد.

 • امنیت بی سیم

شبکه های بی سیم به اندازه شبکه های سیمی ایمن نیستند. برای جلوگیری از سوءاستفاده، محصولاتی که بطور خاص برای محافظت از شبکه بی سیم طراحی شده اند، مورد نیاز است.

 

www.sepantadp.com

www.karenkart.com

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید